Hlavní obsah
Vakcína Sputnik V. Foto: Reuters

Tvůrci ruské vakcíny Sputnik V popřeli, že by se na ni nesmělo osm týdnů pít

Šéfka ruského úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová v rozhovoru pro středeční vydání listu Kommersant řekla, že při očkování proti koronaviru novou ruskou vakcínu se nesmí nejméně osm týdnů pít alkohol. Tvůrci vakcíny Sputnik V to však popřeli. Alkoholu by se očkovaní měli vyhýbat jen šest dní.

Vakcína Sputnik V. Foto: Reuters
Tvůrci ruské vakcíny Sputnik V popřeli, že by se na ni nesmělo osm týdnů pít

„Samozřejmě nemluvíme  o úplném zákazu pití alkoholu během očkování,” řekl ředitel Gamalejova institutu Alexandr Ginzburg. Podle něj je nutné se vyhnout opilosti, které oslabuje imunitní systém člověk, řekl agentuře RIA Novosti: „Můžete si dát skleničku šampaňského.

Podle Popovové se však musejí očkovaní vyvarovat pití dva týdny před očkováním a také po dalších šest týdnů po naočkování první dávkou.

Již dříve se proti požívání alkoholu po očkování vyslovila místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová. Ta ale nabádala krajany pouze k "omezení spotřeby lihovin".

Na suchu před injekcí i dlouho po ní

Popovová objasnila, že v zájmu zdraví se alkohol nesmí pít "ani před, ani po, ani během" očkování, které sestává ze dvou dávek očkovací látky. Vysvětlila to tím, že požití lihovin se organismus pustí vší vervou do detoxikace organismu, což se ale děje na úkor vytváření imunity. Zkrátka, organismus by měl dostat šanci vytvořit si správnou obrannou reakci po očkování.

"Přinejmenším dva týdny před očkováním je nutné přerušit příjem (alkoholu). Vypracování imunity zabere 21 dní mezi dvěma injekcemi a dalších 21 dnů po (druhé) injekci, což dělá 42 dnů. Ale musíte jasně chápat, že v tyto dny se musíte šetřit," uvedla Popovová v rozhlasovém rozhovoru.

Dobrovolně povinné očkování

Kommersant připomněl, že v Rusku úřady zatím schválily dvě ruské vakcíny: Sputnik V a EpiVakKorona. K výrobě se také připravuje třetí vakcína. Na příkaz prezidenta Vladimira Putina se od konce uplynulého týdne vede masové očkování, zpočátku učitelů, lékařů a sociálních pracovníků.

Očkování je dobrovolné, i když v nezávislých médiích se už objevily informace, že v některých velkých státních firmách jde spíše o "dobrovolně povinné" očkování s přesně stanovenými kvótami pracovníků. V Rusku se od začátku pandemie nakazilo již více než 2,5 milionu lidí.

Vývojáři vakcíny Sputnik V, která byla zaregistrována teprve v srpnu a stále probíhá její testování, tvrdí, že vakcína má 95procentní účinnost a nemá podle nich způsobovat žádné závažné vedlejší účinky. Do konce roku by měly být vyrobeny zhruba dva miliony dávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků