„Bylo to její rozhodnutí pustit minulý rok do Německa stovky tisíc migrantů, kteří mnohdy neměli ani pas, což policii znemožnilo zjistit alespoň to, o koho jde a odkud přichází,“ připomíná americký list.

Konfrontována s tragickými důsledky chaotické, prakticky nekontrolované imigrační vlny se kancléřka opět nedokázala k věci postavit čelem. Nepřiznala chybu a neslíbila, že se alespoň pokusí nabídnout řešení. Tak jako vždy teroristický útok pouze odsoudila jako „odporný čin“.

„Pokud se ukáže, že to udělal člověk, který v Německu požádal o azyl a o ochranu, bude to hrozné, bude to útok proti občanům, kteří pomáhají uprchlíkům. Milióny lidí včetně mne se ptají, jak je možné, že na vánočních trzích, které jsou oslavou života, dojde k vraždě? Na tuhle otázku odpověď nemám,” řekla Merkelová na úterní tiskové konferenci, na kterou čekal celý svět, a odešla. [celá zpráva]

Selhává úplně všechno

V Německu – pokud jde o kontrolu a zvládání migrace – přitom podle všeho selhávají všechny složky státního aparátu. Tunisan podezřelý z útoku na vánoční trh v Berlíně se v první řadě vůbec neměl stát účastníkem azylového řízení, protože pochází z takzvané bezpečné země a není proto důvod poskytovat mu v Evropské unii ochranu. Když už se jím stal a tajné služby ho sledovaly, bylo jejich úkolem identifikovat a eliminovat skutečné riziko.

Před stranickým sjezdem své strany CDU Merkelová přece jen trochu obrátila. Hovořila o zákazu zahalování a slibovala, že už opakování další masivní imigrační politiky nepřipustí. Zdálo se, že to zabralo. Průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že se jí daří získávat zpět ztracenou přízeň voličů. Otázkou je, zda to bude stačit i po masakru v BerlíněMerkelová se stane počtvrté v řadě kancléřkou, táže se Time.

Útok na vánoční trh v Berlíně:
Máme nesprávného muže, přiznala berlínská policie
Nemám s tím nic společného, řekl zadržený Pákistánec 
Strach nesmí Německo ochromit, řekla po útoku Merkelová
Prchajícího stíhal svědek, policii navigoval mobilem
Pod náklaďákem bylo dítě, popsal svědek útok v Berlíně 
Útočník se před masakrem učil s kamiónem teprve zacházet
Na vánočním trhu v Berlíně měl útočit 23letý Pákistánec
Německá policie podniká razii v berlínské ubytovně pro migranty
Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu
Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie
Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem
Česko kvůli útoku v německé metropoli zvyšuje bezpečnostní opatření