De Maizière předpokládá, že do Evropy bude nadále mířit proud migrantů z válkami postižených zemí Blízkého východu a Severní Afriky. Podle něj se sice proud migrantů mířících přes Středozemní moře zmenšil kvůli hlídkám lodí NATO u Turecka a kvůli dohodě s Tureckem, kam se jich většina vrací, dodal ale, že je pravděpodobné, že vzroste počet těch, kteří se do Evropy pokusí dostat z Libye.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Je jasné, že balkánská cesta patří minulosti a dále už nebude mít nebo by neměla mít roli v tom, kudy se budou valit vlny lidí do Německa, Rakouska a střední Evropy,“ řekl ministr v Postupimi. Zmínil, že migranti budou hledat jiné cesty: „Nyní jsou tématem alternativní cesty. Taky máme samozřejmě obavy, že zase porostou čísla uprchlíků, kteří přijdou do Itálie přes Libyi.“

Německo a Rakousko jsou připraveny pomoci

Thomas de Maizière a Wolfgang Sobotka se shodli, že Itálie potřebuje lépe chránit svou jižní hranici. Římu chce Německo a Rakousko pomoci společnými kontrolami ve vlacích na italském území či vysláním rakouských a německých odborníků do hotspotů, kde se registrují migranti. Registrace a ubytování migrantů jsou ale především italskou povinností, zdůraznili ministři.

Itálie podle obou politiků není ani zdaleka přetížená. Řecko s deseti milióny obyvatel přijalo 60 000 migrantů, Itálie by jich tak mohla přijmout až 350 000 a „k tomu máme daleko”, uvedl německý ministr vnitra.

Rakousko už tento týden vyvolalo pobouření v Římě, když oznámilo, že zavede další opatření proti migrantům včetně vybudování plotu v Brennerském průsmyku, což je cesta, kterou se dostávají migranti z Itálie do střední Evropy. [celá zpráva]

Vídeň pak vysvětlila, že plot má pouze migranty usměrnit a zabránit jejich hromadění na jednom místě a nemá sloužit jako zátaras.

„Připravíme zařízení na hranici, ploty ale stavět nebudeme, dokud si to situace nevyžádá,” uvedl Wolfgang Sobotka s odkazem na připravované zpřísnění režimu na rakousko-italském hraničním přechodu v Brennerském průsmyku.

„Co se stane na Brenneru, je předně v rukou Itálie,” řekl de Maizière.

Spor Německa a Rakouska, který vyvolalo rozhodnutí Vídně z počátku roku zpřísnit svou migrační politiku a uzavřít takzvanou balkánskou stezku, je už minulostí, uvedl de Maizière. „Mezi Německem a Rakouskem nejsou žádné názorové rozdíly,” prohlásil.