Texty plakátů například hlásají: „Pokud přijedeš do Maďarska, nemůžeš vzít práci Maďarům“ nebo „Pokud přijedeš do Maďarska, musíš ctít naši kulturu“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Levicová opozice vyzvala ke strhávání těchto plakátů, protože podle ní vyvolávají xenofobii a strach z cizinců. Tvrdí, že policie dostala příkaz plakáty hlídat a zabránit jejich poškozování.

Billboard s nápisem Pokud přijedeš do Maďarska, musíš ctít naši kulturu

Billboard s nápisem „Pokud přijedeš do Maďarska, musíš ctít naši kulturu!”

FOTO: MTI

Navzdory tomu se akce, při kterých aktivisté plakáty strhávají nebo je jinak poškozují, množí. S barvami a štětci vyrážejí do ulic. Vynalézavější dokonce plní barvou vyfoukaná vajíčka a těmi se trefují do billboardů. Na sociálních sítích se pak navzájem informují, kde už billboardy poškodili.

Vláda objednala celkem 333 billboardů, které se postupně objevují v ulicích maďarských měst a obcí. „Podle mě do konce týdne nezůstane ani jeden plakát, který by nebyl poškozen,“ říká středoškolačka Éva, která se rovněž zúčastnila akce na ničení billboardů.

Získat voliče

Protiimigrantskou rétorikou se snaží maďarský premiér Orbán získat zpět voliče, kteří se od jeho strany FIDESZ v poslední době odklonili.

Kromě billboardové kampaně pořádá Orbán v zemi také tzv. „národní konzultaci“ na téma přistěhovalectví. Obyvatel se v dotazníku ptá na jejich postoje k běžencům. Na úvod doprovodného textu lidem píše, že „vzhledem k tomu, že Brusel patřičně neřeší problém imigrace, musí jít Maďarsko svou vlastní cestou”.

Billboard s nápisem Pokud přijedeš do Maďarska, nemůžeš vzít práci Maďarům

Billboard s nápisem „Pokud přijedeš do Maďarska, nemůžeš vzít práci Maďarům!”

FOTO: MTI

Maďarská vláda také údajně plánuje uzavření zelené hranice se Srbskem, přes kterou do země proudí naprostá většina běženců. Tvrdí to deník Napi Gazdaság s odvoláním na slova šéfa poslanecké frakce vládní strany FIDESZ Antala Rogána.

Místopředseda FIDESZ Lajos Kósa zdůraznil, že nepůjde o žádné ostnaté dráty, pouze o zpřísnění kontrol.

Za letošních prvních pět měsíců překročilo jižní hranici Maďarska 50 tisíc běženců. Délka maďarsko-srbského pomezí je 165 kilometrů. V minulosti do země mířili především kosovští Albánci. V posledních měsících se ale objevuje stále větší množství uprchlíků z Afghánistánu, Sýrie nebo Iráku.