Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska

Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po pátečním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během pětačtyřicetiminutového hovoru se podle rakouského kancléře řešil problém s vývozem ukrajinské pšenice či výměny zajatců.

Ilustrační foto Foto: Bernadett Szabo, Reuters
Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska

„Pokud jde o dodávky plynu, prezident Putin ujistil, že všechny budou dodány v plné výši,“ řekl kancléř. Znovu zopakoval, že když ruský Gazprom nevyužije zásobník plynu v Haidachu u bavorských hranic, Rakousko ho otevře dalším společnostem.

Rakousko bude také podle kancléře všemi prostředky podporovat výměnu válečných zajatců. Obě strany by měly zajistit, aby k nim měl přístup mezinárodní Červený kříž. „Prezident Putin ujistil, že k válečným zajatcům bude mít mezinárodní Červený kříž přístup,“ informoval Nehammer.

Rakousko se snaží najít řešení problému s vývozem ukrajinského obilí dřív, než shnije, přitom je v mnoha částech světa hladomor. Nehammer uvedl, že ho Putin během telefonního hovoru ujistil, že by měly existovat bezpečné koridory pro vývoz přes námořní přístavy. „Cílem je uzavřít dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem, že vývoz – například hnojiv a semen – je možný na obou stranách,“ řekl Nehammer, který současně varoval před globálními důsledky a destabilizací světového míru.

Nehammer popsal svůj rozhovor s Putinem jako „velmi intenzivní, velmi vážný“. Putin podle něj požadoval od Západu zrušení sankcí. „Ruský prezident má svou válečnou logiku. Podle něj je Západ sám zodpovědný za to, když se bude válka na Ukrajině prodlužovat,“ řekl Nehammer. Podle kancléře si Putin uvědomuje dramatičnost situace a Rusko také hledá spojence po celém světě.

Zablokovaných 20 milionů tun obilí

Rusko od 24. února blokuje ukrajinské černomořské přístavy a znemožňuje tak vývoz obilí ze země, která patří k jeho nejvýznamnějším exportérům.

Podle ukrajinských činitelů je na Ukrajině zablokovaných 20 milionů tun obilí určených k vývozu. OSN varuje, že pokud se dodávky z Ukrajiny nedostanou na předválečnou úroveň, hrozí v některých zemích dlouhodobý hladomor. Rusko nabídlo, že v Černém moři otevře koridor pro vývoz potravin, chce za to ale zmírnění protiruských sankcí.

Putin v telefonátu také obvinil Kyjev ze „sabotáže“ mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom v úterý prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem, a ne přes prostředníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků