Hlavní obsah
Papež František Foto: Vatican Media, Reuters

Papež ničí vatikánský systém „ruka ruku myje“

Papež František vystupňoval boj proti korupci ve Vatikánu novým zákonem: jeho cílem je zvýšit transparentnost soutěží a snížit náklady v důsledku recese po epidemii koronaviru. Zákon je výsledkem čtyřleté práce a díky tomu se budou výše uvedené procesy ve Vatikánu odehrávat v souladu s mezinárodními standardy.

Papež František Foto: Vatican Media, Reuters
Papež ničí vatikánský systém „ruka ruku myje“

„Je to nezanedbatelný zvrat,“ hodnotil na Twitteru vatikánolog Iacopo Scaramuzzi. „Ukončí hluboce zakořeněný vatikánský zvyk svěřovat externí smlouvy příbuzným a přátelům přátel.“

Nové standardy kontroly a hospodářské soutěže při zadávání veřejných zakázek soustředí výdaje, v současné době velmi roztříštěné, do dvou správních orgánů. Budou jimi Správa majetku Apoštolského stolce a Governorát Městského státu Vatikán, upřesnila agentura Vatican News Agency.

Vymýtit korupci není vůbec snadné

Všechny tyto změny „výrazně snižují riziko korupce“, vysvětlil papež František ve svém písemném úvodu k zákonu.

Nedávná šetření kupříkladu odhalila korupci kolem vatikánských investic do nemovitostí v Londýně. Nový zákon z možnosti účasti na podávání nabídek výslovně vylučuje osoby odsouzené za vazby na organizované zločinecké skupiny. Papež František, zvolený v roce 2013 do čela katolické církve, také stanovil jako jeden ze svých cílů dát do pořádku vatikánské finance.

Narazil a dosud naráží na odpor některých ministerstev, která se zdráhají vzdát se kontroly nad finančními prostředky nebo nechtějí objasnit jejich vnitřní fungování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků