Hlavní obsah
Jaroslaw Kaczynski, předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost. Foto: Kacper Pempel, Reuters

Kaczyňského velikášský sen o Hollywoodu stál miliony

Jedním ze snů nejvlivnějšího polského politika Jaroslava Kaczyňského (71) bylo přesvědčit Hollywood, že dějiny jeho vlasti jsou „obrovskou pokladnicí, kterou stojí za to zfilmovat“. Ještě těsně předtím, než se Právo a spravedlnost (PiS), jehož je lídrem, dostalo na podzim 2015 k moci, tvrdil, že „Polsko je obětí nepřátelské globální kampaně, a proto je třeba natočit dva tři velké hollywoodské filmy ukazující historickou pravdu“.

Jaroslaw Kaczynski, předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost. Foto: Kacper Pempel, Reuters
Kaczyňského velikášský sen o Hollywoodu stál miliony

Hrát v nich pod vedením nejslavnějších režisérů měly největší americké filmové hvězdy. Po vytvoření trháků světového kalibru měly miliony diváků na celém světě následně na vlastní oči poznat skutečnou pravdu o Polsku.

„Přestože dosud nebyl natočen ani jeden metr filmu a nic nenasvědčuje tomu, že by se tak mohlo ještě stát, Kaczyňského sen stál polské daňové poplatníky zatím do vzduchu vyhozených 1,5 milionu dolarů (necelých 36 milionů korun),“ napsal portál onet.pl. Reportér webu mimo jiné zjistil, že polská strana si před téměř dvěma lety pronajala služby známé hollywoodské agentury Rogers and Cowan.

Štědrý catering, žádný film

Tato společnost zastupuje filmová esa, jako jsou Richard Gere, Cameron Diazová, Bruce Willis, Sharon Stoneová, Mel Gibson, Denzel Washington či Kevin Costner. Podle smlouvy měla získat hvězdy pro polské filmy, ale pomoct také při natáčení oněch filmových trháků.

Jen díky americkým zákonům, podle kterých společnosti přijímající peníze od zahraniční (v tomto případě polské) vlády musí na ministerstvu spravedlnosti podat dvakrát ročně zprávu o své činnosti, se novinář dozvěděl, na co vlastně šly peníze polských poplatníků.

Agentura však ve zprávě z konce loňského roku sdělila, že hlavní část sumy vynaložila na propagaci Polska včetně rozesílání e-mailů do amerických médií.
Jen na catering vynaložila v přepočtu tři miliony korun. „Nezbývá než věřit, že jim chutnalo,“ dodal ironicky portál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků