Hlavní obsah
Provizorní nemocnice pro pacienty s koronavirem vzniká na varšavském stadionu. Zemi trápí kritický nedostatek personálu. Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Bergamo už bere v Polsku za kliku

Na covid-19 zemřel minulý týden v pátek řidič sanitky záchranné služby z Garwolina poblíž Varšavy. Několik dní pobýval v karanténě a v pátek odpoledne poté, co se mu pronikavě zhoršil zdravotní stav, pro něho přijeli kolegové.

Provizorní nemocnice pro pacienty s koronavirem vzniká na varšavském stadionu. Zemi trápí kritický nedostatek personálu. Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Bergamo už bere v Polsku za kliku

Pro nedostatek volných míst ho nepřijali v žádné z nemocnic určených pro koronavir. Ani ve Varšavě, ani v nedalekých Siedlcích, informovalo RadioZet s tím, že šofér dodýchal téhož dne pozdě večer v Garwolinu, kam se s ním zoufalí a bezmocní záchranáři vrátili.

„Nemocné už nemáme kde léčit. Chybějí nejen lůžka a nezbytné léky, ale i zdravotnický personál. Záchranka každou chvíli přiváží pacienty, které nikdo už nechce přijmout, protože je nemá kam dát. Vláda v posledních měsících úplně usnula. Je to velká tragédie, ale epidemie koronaviru se v Polsku vymkla kontrole,“ citoval portál Gazeta Wroclavska Krzystofa Simona, primáře infekčního oddělení vojvodské nemocnice ve Vratislavi.

„Další zase upozorňují, že lékaři na infekčních odděleních slouží běžně dva nebo tři dny v kuse a už jsou za hranicí fyzické i psychické výdrže,“ informoval portál natemat.pl.

Když se novináři ptali, kde jsou jejich ostatní kolegové, tak ironicky odpověděli, že „v Londýně, Berlíně či dalších evropských městech, kam se rozutekli za lepší prací i mzdami“.

Došly i židle

„Nechybějí jen lůžka a potřebná technika, ale nemám ani židle, na něž bych pacienty posadila,“ říká primářka infekčního oddělení jedné z krakovských nemocnic.

Lékaři a ošetřovatelky nevědí, co mají za této situace dělat – z jejich vyjádření v lokálních médiích i na sociálních sítích vyplývá, že polský zdravotnický systém se rozpadá a ve společnosti se šíří strach, který nebyl dosud ani zdaleka tak viditelný.

Lidé se obávají, že se zopakuje italské Bergamo, kde v márnicích došla místa pro mrtvé.

Lékaři jsou přetížení
V Polsku připadalo v roce 2019 podle Eurostatu 2,4 lékaře na tisíc obyvatel.
To bylo nejméně v EU. Česko mělo 4,1 lékaře na tisíc obyvatel.
Polští doktoři jsou dlouhodobě přepracovaní.
Umírali v práci i před koronavirem.
44letá anestezioložka z Bialogradu zemřela ve službě trvající nepřetržitě čtyři dny.
V nemocnici v Glubczycích skonal internista během pátého dne nepřetržité služby.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků