Hlavní obsah
Íránská střela dlouhého doletu S-200 Foto: Amir Kholousi, ISNA, ČTK/AP

Íránský parlament schválil další peníze na balistický program

Íránský parlament v neděli schválil vyčlenění 520 miliónů dolarů (11,5 miliardy Kč) na posílení balistického programu a na podporu elitní části revolučních gard. Informovala o tom agentura AFP. Írán tak částečně reaguje na nové sankce, které na něj v červenci uvalily Spojené státy právě kvůli jeho balistickému programu.

Íránská střela dlouhého doletu S-200 Foto: Amir Kholousi, ISNA, ČTK/AP
Íránský parlament schválil další peníze na balistický program

„Američané by měli vědět, že to je pouze první krok,” řekl předseda parlamentu Alí Larídžání. Schválené opatření má podle něj Teheránu pomoci „čelit terorismu i neuvážené a impulzivní politice, kterou v regionu vykonávají Spojené státy”. Pro návrh hlasovalo 240 poslanců, jeden se zdržel. Podle íránské státní agentury IRNA bylo na zasedání přítomno 247 zákonodárců.

„Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zhoubnými aktivitami Íránu na Blízkém východě, jež podvracejí stabilitu, bezpečnost a prosperitu tohoto regionu,” uvedla mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. „(Írán) bez ustání podporuje teroristické organizace jako je Hizballáh, Hamás a palestinský Islámský džihád, které ohrožují Izrael a stabilitu Blízkého východu,” řekla.

Nespokojený Trump

Teherán v roce 2015 podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu se šesti mocnostmi - Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Úmluva předpokládala, že Írán omezí program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa sice konstatovala, že Írán dohodu plní, podle Washingtonu ale porušuje ducha dohody. Podezření vyvolávají zejména íránské raketové testy.

Na rozdíl od Spojených států, které zesilují tlak na izolaci Teheránu kvůli jeho raketovému programu, stavu lidských práv a podpoře radikálních skupin, evropské země usilují o rozvoj vztahů s Íránem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků