„Počítáme s tím, že bitva se teď kvůli Rusům protáhne o dalších několik let,“ řekl agentuře Reuters povstalec bojující u Latakíje, která je baštou Asadových alávitů a místem, kde Rusko v posledních týdnech buduje leteckou základnu, odkud už podle amerických zdrojů začalo podnikat vzdušný průzkum. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Oslovení povstalci nepochybují, že se ruští vojáci do bojů zapojí. „Ruská intervence má zachránit režim,“ poznamenal další rebel.

Povstalci očekávají, že boje, které na západě země podle nich byly už tak velmi tvrdé, budou ještě tužší. „Dnes tu máme nový typ vojáka, který s námi bojuje s větší vervou a profesionalitou. Bitva se proměnila, protože se vede v baště alávitů,“ poznamenal první zdroj a další potvrdil: „Čím blíže k pobřeží postupujeme, tím drsněji bojují.“

Nový Afghánistán

Někteří spatřují v intervenci Ruska příležitost. Arabské státy jako Saúdská Arábie podle nich nenechají poslední kroky Ruska bez odpovědi a pošlou do Sýrie další zbraně. Reuters upozornil, že rebelové už hovoří o paralele s afghánskou válkou v 80. letech, kterou tehdejší Sovětský svaz ukončil, aniž by dosáhl vojenského vítězství. Sýrie Moskvu v Afghánistánu podporovala, zatímco povstaleckým mudžahedínům pomáhaly hlavně USA a Saúdská Arábie.

Rusové v současnosti mají podle USA v Latakíji až 500 příslušníků námořní pěchoty, bojová letadla, bitevní vrtulníky i tanky. Moskva mluví o pomoci v boji proti teroristům z Islámského státu, rebelové na západě země ale očekávají, že údery budou prioritně vedeny proti nim.

Na západě Sýrie nebojuje Islámský stát, ale několik různých skupin včetně radikální Fronty an-Nusra, kterou z 30 procent tvoří džihádisté ze zahraničí – mimo jiné z Čečenska a Ruska.

Rusko má nedaleko Latakíje také přístavní základnu. Tartús je jeho jediným přístavem ve Středozemním moři.

Připraveni žádat o pomoc

Podle opozičních bojovníků oslovených Reuters se dosud zvýšená ruská podpora na bojišti neprojevila. Někteří ale upozorňují na přesnější nálety vládních letadel a na nové typy obrněných vozidel.

Zdroj ze syrské armády minulý týden agentuře řekl, že vojsko používá nové druhy zbraní dodaných z Ruska. Damašek také upozorňuje na to, že Moskvu požádá o nasazení ruských vojáků, bude-li to třeba.

„Přítomnost Rusů změní povahu boje. Náš postup bude trochu obtížnější,“ přiznal jeden z velitelů Fronty an-Nusra.