„Mohu říct, že to jsou představitelé na důležitých pozicích, aniž bych definoval, jak vysoké pozice to jsou. Ty komunikační kanály fungují, nejsou to jen kontakty,“ řekl Usáma Hamdán v kanceláři zastoupení Hamásu v libanonském hlavním městě Bejrútu.

Hamdán odmítl říct, o jaké evropské země se jedná. Tři nejmenovaní zástupci v Gaze ale pro AP jmenovali Británii, FranciiNizozemsko. Dva zmínili také Rakousko a jeden Švédsko. Jmenované státy dialog popírají, Švédsko se k záležitosti nevyjádřilo. Rozhovory byly podle zdrojů z Hamásu vedeny v Gaze, Libanonu, EgyptěTurecku.

Hamás se snaží zajistit, že evropské země uznají výsledky palestinských voleb, o nichž ale vzhledem ke sporům mezi Hamásem a hnutím Fatah není jasné, kdy budou. Hamdán se domnívá, že politické turbulence v arabském světě v posledním roce a půl přinutily Evropany přehodnotit jejich politiku v rámci izraelsko-palestinského konfliktu. Zároveň ale přiznává, že evropští zástupci stále žádají uznání Státu Izrael, k němuž Hamás přistoupit nehodlá.

Evropská unieSpojené státy považují Hamás za teroristickou organizaci a oficiálně s ním odmítají jednat, dokud se nezřekne násilí a neuzná Izrael. Hamás vládne v pásmu Gazy, v roce 2006 zde vyhrál volby a pak se silou chopil moci.