Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Trump zadržoval pomoc Ukrajině kvůli domácí kampani, potvrdil americký diplomat

Vysoce postavený americký diplomat působící na Ukrajině při slyšení před výbory americké Sněmovny reprezentantů uvedl, že vojenská pomoc této východoevropské zemi ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa závisela na tom, zda Kyjev veřejně prohlásí, že zahájí vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Joe Biden je Trumpovým demokratickým rivalem. Prezident kvůli zneužití moci čelí hrozbě sesazení.

Prezident USA Donald Trump Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP
Trump zadržoval pomoc Ukrajině kvůli domácí kampani, potvrdil americký diplomat

List The New York Times napsal, že americký chargé d’affaires na Ukrajině William Taylor při neveřejném slyšení uvedl, že Trump nařídil, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně oznámil, že nařizuje vyšetřování namířené proti Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Biden mladší byl do letošního jara členem správní rady ukrajinského plynárenského koncernu Burisma.

Americký velvyslanec při EU Gordon Sondland prý Taylorovi v jednom telefonátu řekl, že na tom, že Zelenskyj začátek vyšetřování ohlásí veřejně, závisí „vše“ – vojenská pomoc ze strany USA pro Ukrajinu i plánovaná návštěva Zelenského v Bílém domě. Zelenskyj s americkou žádostí souhlasil a USA vojenskou pomoc ve výši 391 milionů dolarů uvolnily, připomíná agentura Reuters.

„Šílený nápad”

Taylor ve své úterní výpovědi před zákonodárci také řekl, že nápad zadržovat vojenskou pomoc kvůli domácí politické kampani je „šílený“.

Americký chargé d’affaires na Ukrajině William Taylor

Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP

Trump ale stále trvá na tom, že v této věci nešlo o žádný výměnný obchod, pro který se v USA používá latinské označení quid pro quo (něco za něco). Kvůli ukrajinské kauze mu hrozí ústavní žaloba (impeachment). Tento proces, který odstartovali demokraté, může teoreticky vést až k jeho sesazení z úřadu hlavy státu.

Trump naříká, že ho lynčují. Vážně? ptají se Afroameričané

Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou za lynč. Napsal to v úterý na Twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Trump poznamenal, že pokud se v budoucnu stane demokrat prezidentem a republikáni ovládnou sněmovnu, mohou šéfa Bílého domu sesadit bez jakéhokoli spravedlivého řízení. „Všichni republikáni si musí pamatovat, čeho jsou svědky – lynčování,“ napsal Trump.

Kongresman Jim Clyburn, který je mezi demokraty nejvýše postaveným černošským zákonodárcem, Trumpovi vzkázal, že by měl ve svých přirovnáních lépe volit slova. U slova lynč je podle Clyburna nutné velice pečlivě zvážit, kdy a jak ho použít, prezident by ho pak ve vztahu ke své osobě užívat vůbec neměl.

AP poznamenala, že k případům lynčování docházelo především na americkém Jihu v druhé polovině 19. století, kdy vzrostlo rasové napětí ve společnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků