Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump. Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Trump navrhoval píchat lidem dezinfekci. Teď neví, proč lidé volají, zda se tak mají léčit

Americký prezident Donald Trump řekl, že si neumí vysvětlit, proč lidé v posledních dnech ve velkých počtech volají na pohotovostní linky, aby se zeptali na možné účinky dezinfekce jako léčebného prostředku na nemoc covid-19. Šéf Bílého domu přitom minulý týden doporučoval lékařům, aby prozkoumali možnost léčit lidi silnými dávkami světelného záření a vpichováním dezinfekce.

Prezident USA Donald Trump. Foto: Alex Brandon, ČTK/AP
Trump navrhoval píchat lidem dezinfekci. Teď neví, proč lidé volají, zda se tak mají léčit

Trump na pondělní tiskové konferenci na novinářský dotaz odpověděl, že se za zvýšený počet telefonátů, o nichž v posledních dnech informovali například guvernéři států Michigan či Maryland, necítí být nijak odpovědný. Napsal o tom v úterý server BBC.

Trump ve čtvrtek na pravidelném setkání s novináři doporučoval zdravotníkům, aby vyzkoušeli k hubení viru v lidském těle injekce s dezinfekcí nebo silné ultrafialové záření. Jeho slova vzbudila poprask a odborníci lidi naléhavě varovali, aby něco takového v žádném případě nezkoušeli, protože požití či injekční aplikace dezinfekce je může zabít.

Sarkasmus...

Prezident později uvedl, že svá slova mínil sarkasticky a že rozhodně nikoho nenabádal k tomu, aby dezinfekci požíval. Na záznamu z tiskové konference to však jako sarkasmus či ironie nevypadá, Trump se s vážnou tváří obrací ke svým odborným poradcům a říká, že mu vpichování dezinfekce připadá jako zajímavý nápad.

„Neumím si představit proč,“ odpověděl v pondělí prezident na otázku, proč podle něj nyní lidé ve větší míře volají odborníkům o radu, jestli je léčba dezinfekcí dobrý nápad.

Stát Maryland už v pátek informoval o tom, že na jeho pohotovostní koronavirovou linku se obrátila více než stovka lidí s dotazy ohledně léčebných účinků dezinfekce, a varoval, že nikdo by se za žádných okolností neměl pokoušet na sobě tyto údajné účinky testovat. Stejné důrazné varování vyslal svým občanům i stát Illinois.

„Vpichování, požívání či vdechování domácích čistících prostředků je nebezpečné... a může být smrtelné,“ řekla šéfka tamního zdravotního úřadu Ngozi Ezikeová.

Zvýšený počet případů 

Rozhlasová stanice NPR informovala o tom, že v New Yorku bylo během 18 hodin od Trumpova vyjádření ohledně dezinfekce evidováno 30 případů, kdy zdravotníci museli řešit potíže způsobené stykem s čisticími prostředky, jako jsou lyzol či bělidlo. Loni ve stejném období to bylo 13 případů.

Vzestup počtu volání ohledně dezinfekce připustila v neděli i guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová a řekla, že „každý, kdo má možnost veřejného vyjádření, by měl šířit lékařsky přesné informace“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků