Hlavní obsah
Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Nebudeme se pouštět do zbytečných konfliktů, slíbil Biden

Spojené státy nehodlají vstupovat do zbytečných konfliktů, jsou ovšem připraveny zaujmout pozici globálního lídra. Hodlají posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku i pacifiku. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který představil část týmu. Potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Nebudeme se pouštět do zbytečných konfliktů, slíbil Biden

"Je to tým, který je odrazem skutečnosti, že Amerika je zpátky, připravená vést svět, ne se z něj stahovat," řekl Biden. Část lidí, které vybral, působila už v administrativě prezidenta Baracka Obamy, uvedla BBC. Jemu dělal Biden viceprezidenta.

Za jedno ze zásadních témat své administrativy označil boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry.

Ředitelkou Národní zpravodajské služby se stane Avril Hainesová, někdejší šéfka CIA. Jde o první ženu v této pozici.

Předpokládá se, že ministryní financí se stane Janet Yellenová, zatím to ale nebylo potvrzeno.

Ministrem vnitřní bezpečnosti by se měl stát Alejandro Mayorkas, národním bezpečnostním poradcem pak Jake Sullivan.

Biden může dostávat zprávy

Americký prezident Donald Trump v úterý svolil, aby Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby. Informovala o tom agentura Reuters. Krok je další známkou toho, že Trumpův tým počítá s přechodem k Bidenově vládě navzdory prezidentovým opakovaným a nepodloženým tvrzením, že volby doprovázely rozsáhlé volební podvody, a že je pravým vítězem voleb on.

Kdy se Biden reálně ke zprávám dostane, není jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků