Hlavní obsah
 

NASA zahájila misi planetární obrany, chce změnit dráhu letu planetky

Americká vesmírná agentura NASA zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX v úterý ve 22:21 místního času (ve středu v 7:21 SEČ) vynesla do vesmíru aparát, jenž na podzim příštího roku dorazí k binárnímu systému planetky Didymos.

 
NASA zahájila misi planetární obrany, chce změnit dráhu letu planetky

Cílem je malý měsíc Dimorphos (objevený roku 2003 českým astronomem Petrem Pravcem), který kolem 780 metrů velkého Didymosu obíhá.

Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl podle expertů oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit a tím i ovlivnit trajektorii dvojplanetky.

Binární systém Didymosu pro Zemi nyní nebezpečí nepředstavuje. Byl pouze vybrán k otestování možnosti ovlivnit trajektorii potenciálně nebezpečných těles pomocí kinetické energie.

Americká vesmírná agentura NASA zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem.

Foto: Bill Ingalls, ČTK/AP

Výsledek mise budou zkoumat odborníci pomocí teleskopů na Zemi, ale i díky malému satelitu LICIA, který se včas oddělí a bude celý manévr dokumentovat.

I české příspěvky

Studovat účinky mise DART (v překladu šipka) bude také mise Hera, kterou by Evropská kosmická agentura (ESA) měla odstartovat v roce 2023 nebo 2024. Součástí bude vyslání dvou malých satelitů, které budou asteroidy všestranně zkoumat. Na přípravě jednoho z nich, označeného APEX, se vedle švédských, finských a německých partnerů podílejí i čeští odborníci.

A např. brněnská firma OHB Czechspace se podílí na misi Hera tím, že pro sondu vyvíjí nosnou strukturu.

Podle NASA každopádně vědci zatím identifikovali v relativní blízkosti Země přes 27 tisíc asteroidů, z nichž téměř 10 tisíc je větších než 140 metrů. To je velikost, při které se experti obávají, že by taková tělesa mohla způsobit velké regionální škody.

Prozatím ale nevědí o žádném rozměrnějším objektu, který by mohl modrou planetu v dohledné budoucnosti zasáhnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků