Hlavní obsah
Bývalého policisti Dereka Chauvina odvádějí po slyšení. Foto: David Joles, ČTK/AP

Kdo může za smrt George Floyda? Expolicisté házejí vinu jeden na druhého

Několik videí jasně zachytilo průběh zásahu proti Georgi Floydovi v Minneapolisu, jemuž klečel na krku devět minut Derek Chauvin. Přesto čtyři stíhaní za vraždu házejí vinu jeden na druhého, uvedl list The Guardian po pátečním slyšení u soudu. Jejich advokáti dokonce chtějí, aby se s každým konal separátní proces.

Bývalého policisti Dereka Chauvina odvádějí po slyšení. Foto: David Joles, ČTK/AP
Kdo může za smrt George Floyda? Expolicisté házejí vinu jeden na druhého

Chauvin, který Floydovi klečel 25. května na krku, i když Floyd říkal, že nemůže dýchat, hází vinu na zbylé tři zasahující. Jeho právní zástupce Eric Nelson zdůraznil, že na místě činu byli jako první Thomas Lane a J. Alexander Kueng, kteří zareagovali na telefonát, že se Floyd pokusil platit padělanými penězi. Podle něj právě oni mohou za to, že Floyd po zásahu zemřel.

Lane a Kueng sice byli přesvědčení, že je Floyd pod vlivem návykových látek a zavolali zdravotníky, ale už jejich příjezd neurgovali. Místo toho zápolili, aby ho přemohli a dostali do služebního vozu. Tím mu zhoršili podmínky, tvrdí Nelson: „Kdyby záchranka přijela o tři minuty dříve, mohl Floyd přežít, kdyby se Kueng a Labe snažili deeskalovat situaci, Floyd by mohl přežít. Kdyby Kueng a Lane zaznamenali jasná znamení předávkování opioidy a zajistili pomoc, jako je podání naloxonu, mohl Floyd přežít.“

Chauvin měl od začátku pocit, že byl Floyd pod vlivem opioidu fentanylu, což prokázala pitva, ale jeho dávka nebyla smrtelná.

Stíhaní expolicisté z Minneapolisu (od levého horního roku po směru hodinových ručiček) Derek Chauvin, Tou Thao, Thomas Lane and J. Alexander Kueng

Foto: Hcso, Reuters

Obhájci Lanea a Kuenga namítají, že šlo o nováčky, kteří se nechali vést zkušeným Chauvinem. Obhájce posledního ze čtveřice, jímž je Tou Theo, dodal, že jeho role úplně jiná - měl jen držet dav v povzdálí a zajistit místo zásahu.

Obvinění z vraždy

Obhájce Chauvina Nelson řekl při slyšení, jehož se jeho mandant poprvé osobně zúčastnil, že žalobci musejí prokázat, že Chauvinovým záměrem bylo napadnout Floyda a že ostatní to věděli. Chauvin je totiž obviněn ze vraždy druhého a třetího stupně a ze zabití, zbylí tři za napomáhání vraždy druhého stupně a zabití. Vražda druhého a třetího stupně je předem plánovaná.

V žalobě stojí: „Všichni čtyři obvinění spolupracovali na vraždě Floyda. Chauvin, Kueng a Lane tlačili Floyda k zemi, zatímco Thao zastavil dav, aby nezasahoval a umožnil zbylým třem zaujmout jejich pozice (při zásahu proti Floydovi). Obvinění také probírali a koordinovali své akce při incidentu.“

Zbylí tři obvinění tvrdí podle Nelsona, že „pokud byl zločin spáchán, nevěděli o tom a nepodíleli se na něm. Obviňují Chauvina“.

Žalobci také odmítají ideu obhájců, aby byl každý souzen zvlášť, což by vedlo k tomu, že by procesy nebyly spravedlivé a důkazy proti jednomu z obviněných by mohly ovlivnit procesy s dalšími. Navíc by pro pozůstalé bylo neúnosné procházet čtyřmi procesy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků