Clintonová vyhrála v Texasu, když získala 51 procent hlasů voličů a Barack Obama 47 procent. Primárky v Texasu však rozhodují jen o dvou třetinách delegátů. Zbylou třetinu určují předvolební shromáždění. To vyhrál Obama.

Po úterních primárkách má nominaci na prezidentského kandidáta za republikány jistou John McCain.

McCain je republikánským kandidátem na prezidenta USA

Výhra v Ohiu Clintonovou povzbudila

Clintonová získala v Ohiu 53 procent hlasů, když pro Obamu hlasovalo o osm procent voličů méně. Po vítězství Clintonová v ohijském Columbusu v projevu zmínila, že dosud se nikdo nestal americkým prezidentem bez vítězství v Ohiu. „Jak jde Ohio, tak jde celý národ,“ uvedla.

Clintonová v projevu zmínila i válku v Afghánistánu, kterou podle ní Spojené státy vyhrají. Zaměřila se i na slabé. Podle ní je její program „pro každého, kdo byl odpočítaný, ale odmítl být knockoutovaný, pro každého, kdo zakopl, ale zase se postavil, pro každého, kdo tvrdě pracuje a nikdy se nevzdal". Zmínila také své dosavadní úspěchy v lidnatých státech, jako je New York nebo Kalifornie.

Hillary Clintonová
Barack Obama

V Ohiu Clintonová odvrátila nebezpečí, že už je odepsaná. Už úspěch v Rhode Islandu zabránil Obamovi získat dvanácté vítězství v řadě.

Podle analytiků poslední úspěchy Clintonové potvrzují nejen skutečnost, že je bojovnice, ale hlavně, že se jí daří uspět v lidnatějších státech. A ty jsou rozhodující nejen v primárkách ale i v samotných prezidentských volbách.

Slabinou Obamy podle nich není jen fakt, že se mu daří pouze v méně lidnatých a většinou neprůmyslových oblastech, ale také to, že nebyl v armádě. Prezident je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil.

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Obama útočil na McCaina

Projev pronesl i soupeř Clintonové Obama. V texaském San Antoniu už reagoval na skutečnost, že za republikány půjde do podzimních prezidentských voleb veterán z Vietnamu John McCain. Okamžitě připomenul, jeho slova,že Američané mohou zůstat v Iráku sto let, i když ocenil, že McCain mnohdy zaujímal nezávislé postoje, nyní podle něj kráčí ve stopách George Bushe.

Barack Obama při projevu v texaském San AntoniuBarack Obama při projevu v texaském San Antoniufoto: Reuters/Jessica Rinaldi

Podle něj je potřeba čelit aktuálním nebezpečím a problémům 21. století, jako je terorismus a klimatické změny, pomoci adekvátních prostředků. Pustil se kvůli tomu i do Clintonové. Podle něj bez ohledu na to, že si ji váží, ani Clintonová nemůže přinést potřebnou změnu, protože je už příliš svázaná s děním v Kongresu. Zdůraznil i nutnost zajistit zdravotní péči pro všechny děti.

Výsledky demokratických primárek
TEXAS
Primárky
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Hillary Clintonová1 462 7345165
Barack Obama1 362 4764861
Předvolební shromáždění
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Barack Obama23 9185638
Hillary Clintonová18 6204429
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.
OHIO
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Hillary Clintonová1 259 6205375
Barack Obama1 055 7694566
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.

RHODE ISLAND
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Hillary Clintonová108 9495813
Barack Obama75 316408
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.
VERMONT
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Barack Obama91 90159
9
Hillary Clintonová 59 806396
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.