Hlavní obsah

Desáté vítězství v řadě od volebního superúterý si připsal v noci na středu demokratický kandidát na příštího prezidenta USA Barack Obama. Stal se vítězem primárek ve Wisconsinu a na Havaji a ještě víc ohrozil vyhlídky na nominaci někdejší první dámy Hillary Clintonové. Mezi republikány se radoval John McCain, který zvítězil ve Wisconsinu a ve Washingtonu.

Obama zvítězil v desátých primárkách v řadě

Zatímco senátor za Arizonu McCain má nominaci téměř jistou poté, co ho navíc podpořil bývalý prezident a otec současného George Bush senior; mezi demokraty stále není rozhodnuto. „Změna, o níž se snažíme je pořád na měsíce a míle vzdálená,“ řekl Obama po oznámení výsledků v texaském Houstonu.

Právě v Texasu a Ohiu se bude volit příští týden a pozorovatelé se shodují, že Clintonová musí zvítězit, jinak se jí cesta do Bílého domu zkomplikuje. Stanice CNN informovala, že senátorka ztratí v případě vítězství dosavadní podporu některých vlivných sponzorů i tzv. superdelegátů.

Výsledky voleb demokratů
WISCONSIN - otevřené primárky
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Barack Obama646 0075842
Hillary Clintonová452 795
4132
HAVAJ - otevřené volební shromáždění - caucus
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
Barack Obama28 3477614
Hillary Clintonová8 835
246

Dosavadní bilance v počtu získaných delegátů mezi oběma rivaly je vyrovnaná. Obama má zajištěných 1301 delegátů (161 z nich jsou tzv. superdelegáti), Clintonová má podporu 1239 volitelů (z nichž 234 jsou superdelegáti). Kandidát si potřebuje do sjezdu zajistit 2025 delegátů.

„Bude potřeba víc než jen velkých shromáždění a vzletných proslovů... Problémem Ameriky není nedostatek dobrých myšlenek. To jen Washington se stal místem, kde dobré myšlenky umírají.“ (Barack Obama)

Republikáni sází na McCaina

McCain potvrdil i ve Wisconsinu a Washingtonu roli favorita na nominaci do listopadových voleb. V obou státech má na svého jediného vážnějšího soupeře, bývalého guvernéra Arkansasu Mikea Huckabeeho náskok přes dvacet procent hlasů.

„Budu v této kampani denně bojovat, abych zajistil, že Američané nebudou oklamáni výmluvným, ale prázdným voláním po změně,“ řekl hlavně v narážce na kampaň demokratů McCain po vyhlášení výsledků. „Náš cíl je, aby tato požehnaná země zůstala svobodná, bezpečná, prosperující a hrdá,“ dodal.

Huckabee oznámil, že bude i přes úterní neúspěch pokračovat v boji o nominaci. Jistou má zatím ale jen podporu 217 delegátů (tři z nich jsou nevázaní slibem), zatímco McCain 918 (z nichž je 48 slibem nevázaných). Republikánský uchazeč potřebuje před závěrečným sjezdem strany 1191 volitelů.

Boj demokratů ve Wisconsinu

Oba demokratičtí kandidáti se ve Wisconsinu věnovali zejména ekonomickým otázkám. Voličům shodně slíbili, že se v Bílém domě zasadí o to, aby firmy přestaly vyvážet práci do zahraničí a aby místo toho zřizovaly pracovní příležitosti doma.

Výsledky republikánských primárek
WISCONSIN
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
John McCain224 7555531
Mike Huckabee151 70737
Ron Paul19 09050
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.
WASHINGTON
kandidátpočet hlasůhlasy v procentechdelegáti
John McCain262 30450
16
Mike Huckabee127 657
248
Ron Paul40 539
8
5
Další hlasy byly odevzdány již odstoupivším.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků