Hlavní obsah
Václav Klaus ml. Foto: Petr Hloušek, Právo

Trikolóra, Svobodní a Soukromníci budou kandidovat společně

Trikolóra, Svobodní a Soukromníci se domluvili na koalici do sněmovních voleb, které se budou konat 8. a 9. října. Chtějí přinést alternativu pro pravicové voliče.

Václav Klaus ml. Foto: Petr Hloušek, Právo
Trikolóra, Svobodní a Soukromníci budou kandidovat společně

„Patříme k těm, kteří vidí řešení v klasické demokracii, v důvěře v aktivní lidi, soucitném konzervativismu, v hájení pravdy o tom, že bohatství vzniká z práce, a ne z dávek a dotací,“ uvedl předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml.

„Vítám dlouhodobou spolupráci nesocialistických a národních stran,“ doplnil.

Představitelé Trikolóry, Svobodných a Soukromníků oznámili spojení do voleb na rozdíl od dalších dvou koalic – ODS, TOP 09 s lidovci a Piráty se STAN – až nyní. Zároveň vyzvali ostatní podobně smýšlející osobnosti, politická hnutí či jiné organizace a spolky, aby se k této spolupráci přidaly.

Trikolóru založil Klaus mladší poté, co byl v roce 2019 vyloučen z ODS, za kterou byl zvolen do Sněmovny. Důvodem vyloučení bylo, že na plénu Sněmovny přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Do Trikolóry přešly následně ještě poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková z ODS a Tereza Hyťhová z SPD.

Část členů však Klause mladšího v lednu vyzvala k odstoupení kvůli údajnému porušování stanov a zásahům do programu a kandidátek bez projednání se stranickými kolegy. On sám to vysvětloval tím, že dotyční byli naštvaní kvůli tomu, že se nedostali na kandidátku.

Pokud jde o zbylé dva subjekty – Svobodné a Soukromníky, doposud se jim nepodařilo získat zastoupení v dolní komoře. Podobně jako Trikolóra se profilují jako národovecké strany, které prosazují větší nezávislost Česka na Bruselu.

Poté, co Ústavní soud v únoru zrušil některé části volebního zákona, nebudou subjekty navíc zřejmě pro vstup do Sněmovny potřebovat 15 procent, ale pouze devět. Na konečné výši limitů se však ještě musí shodnout zákonodárci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků