Hlavní obsah
 

Poslanci schválili změny volebního zákona, čekají je sociální předlohy

Poslanci ve středu schválili novelu volebního zákona ve třetím čtení. Upravit ho museli poté, co část zrušil Ústavní soud. Jednání začalo v 10:00, Novinky ho nabídly živě.

 

Reklama

Poslanci schválili změny volebního zákona, čekají je sociální předlohy

Novela ponechává 14 volebních krajů, úspěšnější strany mají být při rozdělování mandátů mírně zvýhodněny. Nově bude koalicím dvou uskupení stačit získat aspoň osm procent hlasů, vícečetným koalicím 11 procent.

Koalice stran a hnutí se tak do dolní komory dostanou snáze než v minulosti. Vyplývá to z úprav, které navrhl jako kompromisní předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), a jejichž schválení doporučil i ústavně-právní výbor.

Výbor naopak již dříve odmítl návrh jeho předsedy Marka Bendy (ODS), podle něhož by o obsazení části poslaneckých křesel rozhodovali po volbách předsedové stran. Piráti to označili za protiústavní s tím, že by se jednalo o „návrh do devadesátých let“. To však Benda odmítl.

Poslanci neschválili ani korespondenční hlasování ze zahraničí, úpravy vzniku poslaneckých klubů, vedení volební kampaně a zvýšení státních příspěvků koalicím.

Následně bude pokračovat mimořádná schůze k sociálním předlohám. Na jejím programu je návrh SPD na zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi a předloha ODS, podle níž by mohli přijít o část doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí lidé, kteří nezaplatí pokuty za vybrané závažné přestupky.

V úvodním kole by měli poslanci projednat i návrh ČSSD, jenž upravuje například dlouhodobé ošetřovné a otcovskou dovolenou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků