Hlavní obsah
Tým hledá nové možnosti úpravy nanovláken za pomoci plazmatu. Foto: Masarykova univerzita

Výzkumníci chtějí vylepšit filtry do roušek, testují i masky pro děti

Ačkoli nemocných s covidem-19 v Česku ubývá, vědci ve výzkumech souvisejících s novým typem koronaviru pokračují. Fyzici z Masarykovy univerzity (MU) v Brně chtějí vylepšit vlastnosti filtrů do roušek, tamní antropologové zase vyvíjejí metodiku pro výběr ochranné masky. Oba projekty podpořila Technologická agentura ČR, oznámila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Tým hledá nové možnosti úpravy nanovláken za pomoci plazmatu. Foto: Masarykova univerzita
Výzkumníci chtějí vylepšit filtry do roušek, testují i masky pro děti

Tým fyziků z přírodovědecké fakulty hledá nové možnosti úpravy nanovláken za pomoci plazmatu. Nanovlákna se při výrobě filtrů nanášejí na podkladovou tkaninu.

Kvůli zlepšení mechanických vlastností a lepšímu přilnutí se musí ještě laminovat. Právě tento krok chtějí vědci obejít. Na ověření možnosti získali od agentury 760 000 korun.

Ošetřit nanovlákna plazmatem

„Rádi bychom zjistili, zda můžeme tento technologický krok nahradit procesem, při němž podkladovou tkaninu i samotná nanovlákna ošetříme plazmatem, které je generováno za atmosférického tlaku,” uvedl řešitel projektu David Pavliňák.

Brněnští vědci chtějí vylepšit filtry do roušek.

Foto: Masarykova univerzita

V laboratoři už mají postup vyzkoušený, ale chtějí zjistit, zda je po technické i ekonomické stránce využitelný i pro průmyslovou výrobu a zda si filtry ošetřené plazmatem udrží své vlastnosti s plynutím času a v běžném prostředí.

Foto: Masarykova univerzita

Nanovlákna se při výrobě filtrů nanášejí na podkladovou tkaninu.

Foto: Masarykova univerzita

Spolupráce s ČVUT na respirátoru

Na největší brněnské vysoké škole běží i jiné projekty, například antropologové rovněž z Přírodovědecké fakulty MU testují spolu s kolegy z ČVUT v Praze nový model prototypu ochranného respirátoru „CIIRC RP95-3D“ pro děti a mladistvé.

Chtějí také vytvořit metodiku, která lidem pomůže s výběrem správné velikosti a tvaru masky. Na projekt, který potrvá dva měsíce, získali 130 000 korun z Technologické agentury.

Prototyp ochranného respirátoru „CIIRC RP95-3D“

Foto: CIIRC ČVUT

„Máme k dispozici rozsáhlou databázi trojrozměrných scanů obličejů a aktuálně díky ní testujeme jak virtuální, tak fyzický prototyp masky pro děti od čtyř do 18 let. Cílem obou našich týmů je především stanovit věkovou hranici, kdy už mohou i mladiství nosit ochranné pomůcky určené pro dospělé,” vysvětlila vedoucí výzkumného týmu Petra Urbanová.

Foto: CIIRC ČVUT

Cílem je stanovit věkovou hranici, kdy už mohou i mladiství nosit ochranné pomůcky určené pro dospělé.

Foto: CIIRC ČVUT

Zároveň chtějí brněnští odborníci vyvinout jednoduchý postup pro volbu správné velikosti a tvaru.

„Obvykle je k tomu potřeba změřit na obličeji jeden až dva standardní rozměry. My bychom rádi vytvořili algoritmus, který s pomocí fotografie z mobilního telefonu snadno a rychle doporučí vhodnou velikost a typ masky,” doplnila Urbanová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků