Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Charles Krupa, ČTK/AP

Vědci nemohou najít žádné dítě pod 10 let, které by přeneslo koronavirus na dospělého

Děti do deseti let při přenosu koronaviru zřejmě nesehrávají důležitou roli. Ani pro seniory by tak neměly představovat žádné riziko. Alespoň to vyplývá z dat odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří společně s čínskými experty přezkoumali informace získané trasováním nakažených jedinců. K podobným závěrům přitom došli i vědci z Velké Británie či Švýcarska.

Ilustrační foto Foto: Charles Krupa, ČTK/AP
Vědci nemohou najít žádné dítě pod 10 let, které by přeneslo koronavirus na dospělého

„Zatím se nikde ve světě nenašel jediný důkaz, že by děti do deseti let byly zapojené do šíření koronaviru. Mezi těmito dětmi je i minimálně nakažených, a pokud už prodělaly infekci, tak ve velmi mírné formě,” vysvětlil pro Daily Mail profesor Russel Viner z Královské vysoké školy pro pediatrii.

Mezi přezkoumanými vědeckými důkazy byl i případ devítiletého chlapce z Francie, který neprozradil nikomu, že je infikován, a až zpětně během trasování odborníci zjistili, že byl v kontaktu se 172 lidmi. Přesto nikoho z nich nenakazil.

Vědci sice ještě sami potvrzují, že je v tomto směru nutné podniknout ještě další vyšetřování, nicméně už teď se zdá, že pominuly důvody, aby se děti přestaly zcela stýkat se svými prarodiči. Podle Daniela Kocha, šéfa švýcarského infekčního oddělení Federálního úřadu pro veřejné zdraví nikomu neublíží krátké setkání babiček a dědečků s vnoučátky včetně láskyplného obejmutí. Prozatím by se ale nemělo jednat o dlouhodobější hlídání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků