Rok 2019 v kosmonautice? Patřit by měl soukromým pilotovaným letům
Zkušebního pilota Marka Stuckyho považuje Virgin Galactic za astronauta, neboť s raketoplánem překonal hranici 50 mil (80,4 kilometru) nad zemí. [celá zpráva]
Zde podle názoru americké armády, který zastává i Branson, začíná vesmír. Obecně uznávanou hranicí je však výška 100 kilometrů.
Mark “Forger” Stucky you became a @virgingalactic astronaut yesterday. Congratulations! You are the 568th person to enter space! 🚀🌎 pic.twitter.com/kJcyMimiY9
— Virgin Galactic (@virgingalactic) 14. prosince 2018
„Marku, stal ses naším astronautem. Jsi 568. člověkem ve vesmíru!” gratulovala 14. prosince společnost Virgin Galactic pilotu Stuckymu.
Dalším krokem Virgin Galactic je zahájení letů s platícími pasažéry. Jako první cestující chce letět sám Branson.
Další turistické lety do kosmu
Na suborbitální lety, které sice překonají hranici vesmíru, ale nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země, míří i Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Blue Origin s raketou New Shepard chce zahájit komerční lety s cestujícími v roce 2019.
Raketa New Shepard s neobsazenou kapslí pro posádku při čekání v Texasu na start
Foto: Blue Origin
Pasažéři za let, který od startu po přistání potrvá 11 minut včetně čtyřminutového stavu beztíže, budou platit stovky tisíc dolarů (miliony korun).
Muskův stroj bez posádky už v lednu. Snad...
SpaceX Elona Muska plánuje první let své pilotované kosmické lodi Crew Dragon, prozatím bez posádky, již v lednu. Jako termín startu byl nejdříve stanoven 7. leden, avšak let byl přesunut na 17. ledna a podle šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jima Bridenstina další odklad není vyloučen.
Vesmírná loď Crew Dragon. Vlevo odpočívá raketa Falcon 9.
Foto: Profimedia.cz
První let s posádkou by SpaceX rád uskutečnil v červnu, i to je ale předběžné datum.
Firma SpaceX má ale za sebou jiný úspěch, po odsunech startu nakonec 23. ledna vynesla její raketa Falcon 9 vzhůru vojenský satelit, což bylo poprvé. A trh armádních družic rozhodně je lukrativní. [celá zpráva]
Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty
BEZ KOMENTÁŘE: Raketa Falcon 9 po několika odložených startech vynesla do kosmu navigační satelit americké armády
Video: Reuters
Blíží se i americká doprava lidí na ISS?
Konkurenční Boeing start své kosmické lodě CST-100 Starliner s posádkou chystá na srpen, na březen firma ohlásila první předváděcí let bez astronautů.
Loď CST-100 Starliner od Boeingu na ilustračním snímku
Foto: Profimedia.cz
S pravidelnou dopravou astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kterou nyní zajišťuje výhradně Rusko, by tak SpaceX i Boeing podle portálu Astronomy.com mohly začít možná již v srpnu.
Pilotované starty ale může zpozdit zevrubná bezpečnostní prověrka, kterou NASA v příštím roce provede ve SpaceX a také v Boeingu. Vesmírný úřad prověrku ohlásil poté, co si Musk během nedávného rozhovoru streamovaném na internetu šluknul marihuany. [celá zpráva]
Bridenstine nicméně prohlásil, že Muskovo chování nebylo jediným důvodem, proč kontroly, které potrvají několik měsíců, provést.
Miliardář Elon Musk při představování tunelu pro superrychlou jízdu
Foto: Robyn Beck, ČTK/AP
Plány tedy každopádně jsou. Následující týdny a měsíce budou postupně odtajňovat, jak (a kdy) se je podaří uskutečňovat. Nelze samozřejmě zapomínat ani na aktivity národních vesmírných agentur, jako jsou zejména NASA či Roskosmos.