Hlavní obsah
 

„Podmořská klinika“. Delfíni se třou o korály, aby se jim zahojily kožní choroby

Zatímco člověka může vyrážka přimět spěchat do lékárny či nemocnice, někteří delfíni také „upalují“ do fronty. Ovšem proto, aby se otírali o korály, které využívají jako lék na své kožní onemocnění. Na tyto pomyslné podmořské lékárny či lázně poukazuje nový výzkum, o kterém informoval list The Guardian.

 
„Podmořská klinika“. Delfíni se třou o korály, aby se jim zahojily kožní choroby

Začátek aktuálního vědeckého bádání na toto téma spadá do období před zhruba 13 lety, kdy spoluautorka studie, bioložka z Curyšské univerzity ve Švýcarsku, poprvé pozorovala, jak se delfíni třou o korály v Rudém moři u pobřeží Egypta.

Šlo konkrétně o delfíny Ehrenbergovy (Tursiops aduncus). Daní živočichové jsou náchylní ke kožním nemocem, jako jsou různá houbovitá onemocnění či bakteriální a virové neštovice, které, jak se podle výzkumníků zdá, navíc zhoršuje změna klimatu.

Podvodní peeling

Delfíni jsou obecně známí tím, že jsou to inteligentní a hravá zvířata – a také že se rádi třou o drsné povrchy a dřímají v korálových útesech „jako hosté v podvodních lázních“.

Delfíni však mohou mít z onoho „peelingu“ více než jen relaxaci. Tento týden zveřejněná studie naznačuje, že si příslušní kytovci mohou své kožní onemocnění léčit sami pomocí korálů, což přispívá k důkazům o léčivých vlastnostech některých korálů a hub, které tak mohou být dále zkoumány.

„Delfíni jen korálem neprocházejí. Plavou nahoru, zase se vracejí dolů a třou si břišní oblast i záda,“ popsala Ziltenerová podle deníku The Guardian.

Podle vědkyně a potápěčky to podnikají se zřejmou intenzitou. Mimochodem velké plus pro její práci: trvalo to sice nějakou chvíli, ale důvěru delfínů Ehrenbergových si nakonec získala. Tyto delfíny totiž podle ní neznepokojovaly bubliny vypouštěné z potápěčského obleku – na rozdíl od „stydlivějších“ delfínů dlouholebých (Stenella longirostris).

Vyberou si vhodný korál

Podle studie jsou navíc tito mořští savci poměrně vybíraví v tom, které druhy korálu k této „samoléčbě“ použijí, doplňuje agentura AP. Lze tedy usuzovat, že vědí, která korálová společenství mají ty správné ozdravné účinky.

Načež Ziltenerová s kolegy identifikovala druh korálů, o které se delfíni otírali, a odebrala vzorky. Tým zjistil, že opakovaným třením o korály delfíni narušují drobné polypy, které tvoří korálové společenství, načež žahavci ze třídy korálnatců (korálnatci jakožto přisedle žijící druhy zůstávají ve stadiu polypa  pozn. red.) uvolňují jistý hlen.

Ten poté zkoumala chemička Gertrud Morlocková z německé Univerzity Giessen. Experti v Německu použili různé testy k analýze vzorků dvou korálů: rohovitky svazčité (Rumphella aggregata) a laločnice (Sarcophyton sp.), a také houby Ircinia sp., mezi kterými si delfíni hověli, napsal web Interesting Engineering.

Výsledky zde odhalily přítomnost celkem 17 typů sloučenin s antibakteriální, antioxidační, hormonální a toxickou aktivitou.

Objev vedl tým k domněnce, že daný hlen z korálů slouží k regulaci mikrobiomu na těle delfínů a k léčbě infekcí.

„Opakované tření umožňuje, aby se sloučeniny dostaly do kontaktu s kůží delfínů. Pomohou jim dosáhnout ošetření kůže, pomáhají proti mikrobiálním infekcím,“ konstatovala Morlocková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků