Hlavní obsah

Medvěděv: Rusko může v reakci na akce Západu preventivně udeřit

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

Ruský exprezident a místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv prohlásil, že Rusko musí plně reagovat na kroky Západu a v případě potřeby proti němu provést preventivní údery. Informuje o tom ruská státní agentura TASS.

Foto: Alexei Maishev, Reuters

Dmitrij Medvěděv

Článek

Medvěděv uvedl, že „Západ má v krvi nejen zradu, ale i nemocnou, silně zastaralou představu o vlastní nadřazenosti“, což dále nevysvětlil. Jsou to přitom Rusové, kteří hovoří o tom, že Rusko nemá žádné hranice a že Rusko je myšlenka, která se nachází v lidech po celém světě.

Právě kvůli domnělé „nadřazenosti“ Západu musí Rusko podle Medvěděva reagovat. „Musíme se chovat odpovídajícím způsobem. Reagovat v plném rozsahu. Pokud to bude nutné, provádět i preventivní údery,“ prohlásil podle TASSu ruský exprezident, jenž v posledních letech zastává hlavně roli předního propagandisty šířícího silná vyjádření a vysílajícího ty nejsilnější hrozby.

Podle Medvěděva Západ vede proti Rusku „zástupnou válku“ skrz Ukrajinu. Tam Rusové vpadli už před více než jedenácti lety a zabrali část ukrajinského území, v roce 2022 pak spustili plnohodnotnou invazi.

Medvěděv poskytl ve čtvrtek agentuře TASS rozhovor u příležitosti 80. výročí Postupimské konference. Ta jej posléze rozkouskovala do dvou desítek různých článků.

Ruský exprezident ke konferenci, která se konala v létě 1945 a řešilo se na ní uspořádání po porážce nacistického Německa, uvedl, že tehdejší Sovětský svaz byl na ní zrazen Západem.

SSSR, jenž měl původně s Němci dohodu o neútočení a podílel se s ním na invazi do Polska, přitom z této konference vyšel vůbec nejlépe a získal díky ní například Podkarpatskou Rus od Československa. I tak ale podle Medvěděva Rusko na tuto zradu, kterou nijak nespecifikoval, nikdy nezapomene. Už z ní se prý Moskva měla poučit.

V rozhovoru ruský politik také mudroval o tom, že Ukrajina má mnoho společného s nacistickým Německem. Řešením podle něho mimo jiné je, aby se Ukrajina demokratizovala.

Co tím myslel, není jasné. Ukrajina je demokratickou zemí, v níž se, na rozdíl například od Ruska, konají svobodné, demokratické volby.

Výběr článků

Načítám