Hlavní obsah
 

Náš přístroj na sondě Solar Orbiter funguje, těší českého vědce. Družice už poslala první poznatky

Tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR o víkendu získal první data z přístroje RPW na sondě Solar Orbiter. Sonda určená pro blízké zkoumání Slunce odstartovala z Floridy 10. února, Češi spolupracovali na čtyřech z deseti zařízení na palubě. Vědec Jan Souček nyní uvedl, že přístroj i podsystém, který připravovali, fungují dobře. K cíli družice poletí dva roky a už teď zasílá nové poznatky.

 
Náš přístroj na sondě Solar Orbiter funguje, těší českého vědce. Družice už poslala první poznatky

Sonda Solar Orbiter poslala zpět na Zemi výsledky svého prvního měření. Podle Britské kosmické agentury jde o nové údaje z jednoho z nástrojů na palubě, magnetometru.

„Zaznamenáváme teď pomocí senzorů magnetická pole tisíckrát menší než ta, jaká známe na naší planetě,” prohlásil podle listu The Independent Tim Horbury z Královské univerzity v Londýně, který má palubní aparát na starosti.

Co se týká přímo českých zařízení, tak konkrétně přístroj RPW slouží k měření plazmových a rádiových vln a lokálních plazmových hustot v tzv. slunečním větru.

Tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd pro něj pracoval na systému pro zaznamenávání elektromagnetického signálu a identifikaci zajímavých úseků, kdy přístroj zachytí například plazmové vlny či dopad částic meziplanetárního prachu.

Letový model přístroje pro studium kosmického plazmatu RPW, dvě jednotky LVPS-PDU jsou patrné v pravé části sestavy a jednotka TDS je třetí karta zleva.

Foto: Astronomický ústav Akademie věd ČR

„Zatím nám přišla první hodina dat, zbytek se stahuje. Měří to normálně, naše deska funguje. Bohužel vidíme větší rušení od družice, než jsme doufali. Ruší nám to měření, ale není to žádná katastrofa. Z hlediska funkce přístroje to však vypadá dobře,” popsal Souček.

Celá sonda se jeví v pořádku

Po startu družice Souček řekl, že si on a jeho kolegové oddechnou, až když bude přístroj v kosmu zapnut a zkontrolován. Nyní dodal, že se celá družice jeví v pořádku.

„Všechny antény se vyklopily, což jsou takové kritické operace, někdy se zaseknou, a to je průšvih. Nevím o zásadnějším problému,” dodal.

Klíčová součást přístroje, zobrazovací zrcadla, vznikla v turnovských laboratořích TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Vědci z Katedry fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze pak vyvinuli podsystém analyzátoru slunečního větru SWA. Na přístrojích se podílela i řada českých firem: G.L. Electronics, esc Aerospace, VAKUUM PRAHA, STARTECH nebo Atos Convergence Creators.

Ilustrace sondy se všemi přístroji

Foto: Astronomický ústav Akademie věd ČR

Společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro výzkum Slunce stojí podle odhadů téměř 1,5 miliardy eur (zhruba 37 miliard korun). Mise je řízena z Evropského střediska kosmických letů (ESOC) v německém Darmstadtu.

Podle českého ministerstva dopravy je to zatím největší zapojení českých vědeckých pracovišť a firem do přípravy kosmické sondy od vstupu ČR do ESA v roce 2008.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Sonda Solar Orbiter odstartovala v pondělí 10. února z Floridy

Video: Reuters

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků