Hlavní obsah
 

Drak ožil. Astronauti popsali cestu atmosférou v lodi Crew Dragon

Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley prohlásili, že jejich loď Crew Dragon při průletu zemskou atmosférou „ožila” a „vydávala zvuky jako nějaké strašlivé zvíře”. Kosmické plavidlo vracející se z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v neděli dosedlo podle plánu na hladinu Mexického zálivu.

 
Drak ožil. Astronauti popsali cestu atmosférou v lodi Crew Dragon

Přistání pilotované mise na moři bylo pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to bylo poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost, a to SpaceX. Úspěšný závěr cesty s přistáním každopádně znamená konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz.

Američtí astronauti na úterní tiskové konferenci ocenili, jak hladce jejich dvouměsíční mise proběhla a jak dobře na ni byli připraveni. „Nedokážu ani vyjádřit slovy, jak dobrý výcvik nám tým SpaceX poskytl,” prohlásil Behnken.

Astronauti mimo jiné dostali od společnosti SpaceX video a audio nahrávky přistání na moři z dřívějších let, aby nebyli v průběhu letu ničím zaskočeni.

Astronauti Behnken (vlevo) a Hurley v lodi Crew Dragon po přistání

Foto: Twitter NASA

Při návratu pocítili kromě hlasitého burácení také horko a silné otřesy při odpoutání kapsle Crew Dragon od nákladní části, která shořela v atmosféře, a při vystřelení soustavy padáků, s jejichž pomocí se kosmická loď snesla na vodní hladinu.

„Bylo to, jako kdyby vám někdo praštil baseballovou pálkou zezadu do židle. A když jsme sestoupili trochu dál do atmosféry, Dragon (česky drak - pozn. red.) skutečně ožil... Nahrál jsem nějaké audio a opravdu to neznělo jako stroj, ale jako zvíře,” prohlásil Behnken.

Vyzvednutí kapsle s astronauty.

Na moři na astronauty čekala záchranná plavidla, jejichž posádky nejprve zkontrolovaly stav kapsle a poté ji vytáhly z vody. Behnken a Hurley ale informovali, že kromě nich k jejich aparátu, který přistál asi 64 kilometrů západně od pobřeží Floridy, zamířilo překvapivě také přes dvacet výletních lodí.

„Samozřejmě oceňujeme, že se lidé chtěli této události zúčastnit, ale existují jistá bezpečnostní hlediska... Budeme se muset postarat o to, aby se to příště už nestalo,” konstatoval Hurley.

V pilotované misi stejné lodi poletí i Behnkenova žena

Behnken dodal, že nyní je řada na něm, aby podpořil svou manželku Megan McArthurovou, která jako astronautka NASA poletí ve stejné lodi Crew Dragon příští jaro. Jejich šestiletý syn Theo měl slíbeno, že po otcově návratu domů dostane psa.

„Štěně dorazí zhruba za dva týdny,” uzavřel spokojený americký strojní inženýr, letec a astronaut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků