Hlavní obsah
Ilustrační obrázek těžby na asteroidu Foto: Profimedia.cz

Brněnská firma povede projekt, který má přispět k těžbě surovin z vesmíru

Brněnská společnost SAB Aerospace povede firmy a akademické instituce v projektu, jehož cílem je ověřit technologie mapující nerostné bohatství ve vesmíru. Český projekt nazvaný mise Slavia získal podporu v tendru, který vypsala Evropská kosmická agentura (ESA). Podílejí se na něm výhradně tuzemské firmy a instituce, má tak potenciál stát se první ryze českou národní misí ESA, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Ilustrační obrázek těžby na asteroidu Foto: Profimedia.cz
Brněnská firma povede projekt, který má přispět k těžbě surovin z vesmíru

Mise vychází z předpokladu, že v budoucnu se budou nerostné suroviny těžit a případně zpracovávat také z materiálů mimo planetu Zemi. Čeští vědci a inženýři se proto nejprve zaměří na zmapování zdroje surovin.

Pro systematické mapování přírodních zdrojů ve vesmíru je třeba prozkoumat značný počet objektů. V popředí zájmu jsou hlavě asteroidy, kterých je objevených přes půl milionu, avšak o jejich složení a původu existuje jen omezené množství informací.

Revolučním krokem by měl být výzkum pomocí nových technologií, které přinese i mise satelitu Slavia. Ta poslouží jako demonstrátor dvou vybraných metod, a to spektroskopického stanovení složení meteorů vzniklých při vstupu meteoroidů do atmosféry a hmotnostní analýzy prachu uvolněného z povrchu asteroidů do meziplanetárního prostoru.

Spektrální analýza meteorů pomocí družic

Cílem projektu je poslat dvě zhruba dvacetikilové družice na oběžnou dráhu. Obě družice budou vybaveny hyperspektrální kamerou a rádiovou anténou pro analýzu prvkového složení plazmatu meteorů a hmotnostním spektrometrem určeným k výzkumu složení meziplanetárního prachu.

„Spektrální analýza meteorů pomocí satelitů byl náš sen, neboť pozemní pozorování je značně limitováno atmosférou Země,“ poznamenal k tomu Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.

„Projekt Slavia odhaluje její obrovský aplikační potenciál. Výsledky spektroskopie navíc významně zpřesníme stanovením parametrů meteorického plazmatu pomocí rádiových vln. Hmotnostní spektrometr poslouží k detekci prvků a dalších složek meziplanetárního prachu s dosud bezprecedentní přesností. Satelit Slavia bude skutečným high-tech zařízením, které doteď nikdy do vesmíru nikdo neposlal,“ dodal.

V první fázi projektu pod taktovkou ESA bude cílem vytvořit studii proveditelnosti mise, která poslouží k naplánování, navržení a ověření konceptu mise a využití vědeckých přístrojů. Studie potrvá 12 měsíců a na základě výsledků bude možné posoudit proveditelnost mise jako takové.

Na vědecké části mise se podílejí také Ústav fyziky atmosféry AV ČR, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze a další akademické subjekty. Za průmysl je kromě SAB Aerospace do projektu zapojen i Výzkumný a zkušební letecký ústav, firmy HULD a Zaitra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků