Hlavní obsah

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22 tisíc zájemců. Včetně 202 Čechů

23. 6. 2021, 16:55 – Paříž

Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22 600 lidí. Vyplývá to ze zprávy, kterou agentura zveřejnila po skončení lhůty pro podávání přihlášek. Počet kandidátů je zhruba 2,5krát vyšší než při posledním náboru v roce 2008. Přihlásilo se i přes 200 Čechů. Vzrostl také počet žen, které mají o jedinečnou pozici zájem.

Foto: ZUMA/NASA, ČTK

ESA má nyní jedinou astronautku: Italku Samanthu Cristoforettiovou (snímek z roku 2015).

Článek

„Být astronautem je práce snů,“ uvedl generální ředitel agentury Josef Aschbacher, rakouský vesmírný výzkumník. Právě proto musí podle něj uchazeči počítat s velkou konkurencí.

Na pozici astronauta se mohli po prodloužení termínu až do minulého pátku hlásit občané všech členských států ESA.

Nová sestava známá nejdříve na konci roku 2022

Výběrové řízení je šestikolové a nová sestava vesmírného sboru bude známá nejdříve na konci příštího roku. Agentura hledá čtyři až šest stálých astronautů a dalších 20 záložníků.

Evropská kosmická agentura vypsala konkurz na nové astronauty

Věda a školy

Celkem se ESA přihlásilo 22 589 lidí, z toho 5419 žen (24 procent). Při posledním výběrovém řízení v roce 2008 se přihlásilo 8413 kandidátů a 15 procent z nich tvořily ženy. V současnosti má ESA jedinou astronautku, Italku Samanthu Cristoforettiovou.

Nejvyšší zájem měli o pracovní místo Francouzi, kterých se přihlásilo 7131, dále Němci, Britové, Španělé či Italové. Z Česka se o práci uchází 165 mužů a 37 žen.

Kandidáti na astronauty musí mít nejméně magisterský titul v oboru přírodních či výpočetních věd, matematice nebo dalších technických oborech. Požadavky jsou i na výšku a uchazeče limituje i věk; musí být mladší padesáti let.

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč není jako Země

Věda a školy

Dalších více než 200 lidí se přihlásilo na novou pozici astronauta s fyzickým postižením, kandidát z Česka mezi nimi ale není.

Reklama

Související články

Výběr článků