„První žena na Měsíci bude Američanka,” řekl Bridenstine.

K návratu na povrch souputníka Země uvedl, že to nebude jen nostalgická procházka do historie, ale vybudování předmostí pro pilotované lety k Marsu. Američané totiž chtějí využít lunární zdroje včetně vodíku a kyslíku k výrobě paliva. Samotné vyslání astronautů k rudé planetě NASA plánuje na 30. léta.

Američané chtějí do pěti let znovu stanout na Měsíci

Skutečnost, že Američané chtějí přistát na Měsíci do pěti let, potvrdil v Praze i astronaut Andrew Feustel.

Do vesmíru bych rád vzal české pivo nebo koláče, tvrdí Feustel

Druhou fází návratu na Měsíc je podle Bridenstina udržitelnost mise, má se tak stát do roku 2028. To znamená, že v té době budou mít USA opětovně použitelnou infrastrukturu k letům na Měsíc.

„Kdykoli budeme chtít, kamkoli budeme chtít, se budeme moci dostat na povrch Měsíce,” vysvětlil šéf NASA.

Přistávací modul sestrojí soukromá firma

K letu na Měsíc chce NASA využít vyvíjenou raketu SLS s lodí Orion. Výrobu přistávacího modulu plánuje svěřit soukromým vesmírným společnostem, od kterých žádá i menší přistávací systémy k dopravě nákladu, vědeckého materiálu či sond na lunární povrch. První udělení zakázek je možné očekávat již tento měsíc.

Bridenstine sdílel na svém Twitteru snímek z dubnového kosmického symposia.

Spojené státy letos v červenci oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, na jehož povrchu mezi roky 1969 a 1972 stanulo celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku.