Hlavní obsah
 

Sbírka bankovek připomíná muži složité dětství

Narodil se v Íránu v osmdesátých letech minulého století. Vzhledem k probíhající revoluci se ale brzy ocitl v Turecku, kam jeho rodina uprchla. Afshin Adineh od té doby žil v řadě zemí po celém světě a jako vzpomínku si uchovává kompletní sbírku všech vydaných bankovek a mincí dané země. Video zveřejnila agentura AP.

 
Sbírka bankovek připomíná muži složité dětství

Zajímavý koníček si vypěstoval Adineh, aby si uchoval vzpomínky na státy, ve kterých po útěku z rodné země žil či které navštívil. „Některé z nich už třeba vůbec neexistují, jiné mají v podstatě nulovou hodnotu, ale připomínají mi dětství, kdy ještě platily,” říká o bankovkách jejich majitel.

Nyní žije v Kanadě a kromě Íránu žil v Turecku, Malajsii, Spojených státech a Thajsku. „Z Turecka jsme putovali na krátkou chvíli do USA, odkud jsme se dostali do Kanady. Po škole jsem žil v Thajsku a část rodiny mám v Malajsii. Zbytek těch míst jsme během let poznávali s manželkou při cestách po světě. K tomu jsme ale potřebovali kanadský pas,” vysvětluje Adineh.

Cestování si nemůže vynachválit, přesto chápe, že není pro každého. „Znám lidi, kteří by rádi cestovali, ale jsou na jednom místě vázáni třeba hypotékou, půjčkami a povinností vydělávat peníze. Pokud jednou nezaplatíte, vezmou vám všechno,” říká muž, jenž zažil „cestování” jako turista i uprchlík.

„Je to samozřejmě zcela něco jiného. Jako uprchlík nemáte zrovna hodně peněz. Jako turista z vyspělé země si můžete dovolit prakticky cokoliv, neřešíte peníze a základní lidské potřeby,” dodává Adineh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků