Hlavní obsah
Woody Allen Foto: Profimedia.cz

10 tipů na snímky Woodyho Allena: Annie Hall, Vicky Cristina Barcelona nebo Půlnoc v Paříži

Woody Allen patří mezi nejznámější režiséry. Ve filmech, které režíruje, často i hraje a píše k nim scénáře. Jaké snímky z jeho tvorby vám můžeme jen doporučit?

Woody Allen Foto: Profimedia.cz
10 tipů na snímky Woodyho Allena: Annie Hall, Vicky Cristina Barcelona nebo Půlnoc v Paříži

1. Annie Hallová

Tento film bývá označován jako Allenův nejlepší. V ústřední dvojici s ním se zde objevila Diane Keatonová, kterou se ve filmu Allen snaží přesvědčit, aby s ním žila. Romantická komedie měla premiéru v roce 1977.

2. Půlnoc v Paříži

Tato romantická komedie vznikla v roce 2011 a vypráví o tom, jak Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdamsová), kteří se mají brát, odjedou i s rodiči Inez do Paříže. Zatímco Gil je romantik, Inez kráse Paříže nepropadla. Gil se při procházce městem dostane do minulosti a setkává se s umělci, kteří sdílí jeho názor na francouzskou metropoli – potká například Salvadora Dalího nebo Pabla Picassa.

3. Hana a její sestry

Hana (Mia Farrowová) se pravidelně setkává se svými sestrami Holly (Dianne Wiestová) a Lee (Barbara Hersheyová), aby společně probraly události uplynulého týdne. Neříkají si ale vše... Film měl premiéru roku 1986.

4. Vicky Cristina Barcelona

Dvě americké kamarádky přijedou do Barcelony na dovolenou. Vicky má před svatbou a je „ta zodpovědná“, Cristina je „ta volnomyšlenkářská“. Seznámí se s charismatickým Španělem Juanem a jeho manželkou Marií. Cristina s nimi začne žít a nakonec jejich kouzlu propadne i Vicky. Ohrozí to její svatbu? Film s Javierem Bardemem, Scarlett Johanssonovou, Rebeccou Hallovou a Penélope Cruzovou v hlavních rolích vzniknul roku 2008.

5. Jasmíniny slzy

Film z roku 2013 vypráví o zhýčkané dámě Jasmine, které se jednoho dne rozpadne manželství. Odstěhuje se proto k sestře a musí začít pracovat, což dělá s velkou nelibostí. Musí přijít na to, co vlastně chce. Hráli zde například Cate Blanchettová, Alec Baldwin, Sally Hawkinsová a Peter Sarsgaard.

6. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Woody Allen přenesl příručku o sexu doktora Davida Reubena na plátno. Povídkový film rozdělený na kapitoly měl premiéru roku 1972 a kromě Allena tam hrál například John Carradine.

7. Do Říma s láskou

Film, který měl premiéru roku 2012, je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí do italské metropole manželský pár, aby poznal nastávajícího své dcery, v druhém příběhu má prostitutka za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, ve třetím příběhu si dav splete muže s filmovou hvězdou, čímž se mu život otočí o 180 stupňů, a ve třetím příběhu sledujeme osud mladého páru. V komedii, která měla premiéru roku 2012, hráli například Jesse Eisenberg, Ellen Pageová, Woody Allen, Penélope Cruzová, Alec Baldwin, Roberto Benigni, Greta Gerwigová, Judy Davisová, Ornella Mutiová a Isabella Ferrariová.

8. Cafe Society

Jesse Eisenberg, Steve Carell, Kristen Stewartová a Blake Livelyová hrají ústřední postavy tohoto romantického snímku z roku 2016. Bobby odjede z Bronxu do Hollywoodu a pracuje jako poslíček u svého strýčka, který je mocným agentem filmových hvězd. Zamiluje se do jeho asistentky Vonnie, která si ho ale nechce vzít. Bobby se tedy vrátí do New Yorku a začne pracovat v klubu svého bratra. Tam se seznámí s Veronikou, kterou si vezme a má s ní děti. Idylka trvá až do doby, než se ve dveřích klubu objeví Vonnie.

9. Deštivý den v New Yorku

Gatsby a Ashleigh jedou do New Yorku. Ashleigh má domluvený rozhovor s filmovým režisérem a Gatsby jí pak chce ukázat zákoutí tohoto města. Jenže místo společných chvil stráví Ashleigh neplánovaně den ve společnosti filmových velikánů a Gatsby se sestrou své bývalé přítelkyně. Tato romantická komedie měla premiéru roku 2019 a hráli v ní například Timothée Chalamet, Elle Fanningová, Selena Gomezová, Jude Law, Diego Luna, Liev Schreiber a Rebecca Hallová.

10. Manhattan

Další Allenův film z New Yorku. Tento měl premiéru roku 1979 a režisér v něm kromě vztahové linie dokumentuje svou lásku k americké metropoli. Zahráli si tam například Woody Allen, Diane Keatonová a Meryl Streepová.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků