Hlavní obsah
Forrest Gump Foto: Paramount Pictures

10 dramatických snímků, které vás připraví o klidný večer

Drama patří k oblíbeným filmovým žánrům. Dramatické snímky navíc často vycházejí ze skutečných událostí, což diváky přitahuje jako magnet. Vybrali jsme deset filmových dramat, která podle nás stojí za vidění.

Forrest Gump Foto: Paramount Pictures
10 dramatických snímků, které vás připraví o klidný večer

1. Spotlight

Reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ otřásl celou katolickou církví. Film podle skutečných událostí natočil roku 2015 režisér Tom McCarthy, hlavní role obsadili Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdamsová a Liev Schreiber.

2. Dvanáct rozhněvaných mužů

Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Henry Fonda, Joseph Sweeney, Ed Begley, Jiří Voskovec, Robert Webber a další hráli v tomto dramatu, které se celé odehrává v soudní síni, kde se řeší případ muže, který je obviněn z vraždy otce. Film roku 1957 natočil režisér Sidney Lumet.

3. Dobrý Will Hunting

Will Hunting uklízí na univerzitě a při té příležitosti vyřeší složitý matematický příklad. To nezůstane bez odezvy, ale Will je kromě toho, že je génius, i hospodský flákač, který vyrůstal po sirotčincích a odmítá svůj život změnit. Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck, Stellan Skarsgård, Casey Affleck a další si zahráli v tomto filmu z roku 1997, který zrežíroval Gus Van Sant.

4. 12 let v řetězech

Steve McQueen roku 2013 natočil film podle skutečných událostí a autobiografické knihy Solomona Northupa, který strávil dvanáct let jako otrok. Hlavní roli ztvárnil Chiwetel Ejiofor.

5. Přelet nad kukaččím hnízdem

Dvouhodinový snímek natočený podle knihy od Kena Keseyho vypráví o pobytu v psychiatrické léčebně, kam se mezi nemocné dostane podvodník Randle P. McMurphy. Zblázní se taky? Legendární film natočil roku 1975 český režisér Miloš Forman, hlavní role zahráli Jack Nicholson, Louise Fletcherová a další.

6. Roma

Film Roma způsobil v době své premiéry, což bylo v roce 2018, velké pozdvižení. Snímek režiséra Alfonsa Cuaróna se těšil uznání po celém světě a odnesl si i několik prestižních filmových cen. Vypráví o domácích konfliktech, společenské hiearchii a politickém chaosu sedmdesátých let v Mexico City a hrály v něm například Yalitza Apariciová nebo Marina de Tavirová.

7. Forrest Gump

Devadesátková klasika jistě neurazí žádného diváka. Forrest Gump (Tom Hanks) je mentálně zaostalý chlapec, který díky pečující matce vyroste v úspěšného muže. Bojuje ve vietnamské válce, založí si firmu, a dokonce i rodinu. Popis jeho života, kterým proplouvá, aniž by mu moc rozuměl, je velmi dojemný. Snímek v roce 1994 natočil režisér Robert Zemeckis.

8. Casablanca

Do klubu v Casablance, který vlastní Američan Rick Blaine, zamíří bojovník proti fašismu Victor Laszlo s manželkou Ilsou, kteří si tu chtějí sehnat vízum a prchnout před gestapem do USA. Rick v Ilse pozná svou bývalou přítelkyni, dají se znovu dohromady a plánují společný útěk. Humphrey Bogart, Ingrid Bergmanová a Paul Henreid ztvárnili hlavní role v tomto dramatu, které roku 1942 natočil režisér Michael Curtiz.

9. Babel

Proplétání osudů, to je oblíbené téma režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu, který se ujal i tohoto snímku. Američtí manželé, mexická chůva, berberský pastevec, nehoda autobusu, postřelení... Vše dohromady. Ve filmu, který měl premiéru roku 2006, hráli například Brad Pitt a Cate Blanchettová.

10. Tři billboardy kousek za Ebbingem

Mildred Haynesové někdo zavraždil dceru, a protože vyšetřovatelé s případem nejsou schopni hnout, pustí se do něj sama. U vjezdu do města nechá instalovat tři billboardy se vzkazy pro šéfa místní policie, čímž si zoufalá žena znesváří policii. V Oscary oceněném snímku z roku 2017, který natočil režisér Martin McDonagh, excelují hlavně Frances McDormandová, Sam Rockwell a Woody Harrelson.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků