Hlavní obsah
Šéf kontrarozvědky Michal Koudelka Foto: Právo

Vláda Zemanovi počtvrté navrhla povýšit Koudelku na generála

Vláda počtvrté navrhla jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky do hodnosti generála. Novinářům to řekl po úterním zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Návrhu v předchozích případech nevyhověl prezident Miloš Zeman, který kontrarozvědku kritizoval.

Šéf kontrarozvědky Michal Koudelka Foto: Právo
Vláda Zemanovi počtvrté navrhla povýšit Koudelku na generála

Zeman opomenul Koudelku při jmenovacím ceremoniálu loni v květnu i říjnu a naposledy letos 8. května. Hrad se odmítl vyjádřit, jak k dalšímu návrhu přistoupí.

Zeman v minulosti o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání”. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

Babiš: Koudelka si generála zaslouží

„My na to máme jiný názor. Pan Koudelka si hodnost generála zaslouží,” uvedl premiér s tím, že BIS funguje dobře, a to i ve vztahu k zahraničním službám. „Budu o tom mluvit s panem prezidentem a doufám, že konečně ho už o tom přesvědčím,” uvedl Babiš. Stejně jako BIS i on odmítá kritiku ze strany prezidenta.

Brigádními generály by se nově mohli stát ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

„Jde o příkladné profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů armády. Výrazně přispěli k realizaci reformy ozbrojených sil a předáváním svých zkušeností se zasazují o zkvalitňování jejich úrovně," uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Brigádním generálem by se měl stát i šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun, který úřad vede od loňského loni 1. září. Povýšit by mohl i ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, kterého jmenoval brigádním generálem Zeman v roce 2013, o tři roky později se stal generálmajorem, tentokrát by měl u příležitosti 28. října povýšit na generálporučíka.

Brigádními generály by se měli stát také šéfové krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luděk Procházka a Leoš Tržil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků