Hlavní obsah
Radnice Brno-střed hledá nové řemeslníky i pomocí poutačů v centru města. Foto: Petr Kozelka, Právo

Stoka má dalšího obviněného. Řemeslníci vyjednávají o trestech

V kauze Stoka, tedy údajného ovlivňování veřejných zakázek a korupce v Brně, přibyl další obviněný. Celkový počet lidí, které státní zastupitelství v případu žene k odpovědnosti, se tak rozrostl na čtyři desítky.

Radnice Brno-střed hledá nové řemeslníky i pomocí poutačů v centru města. Foto: Petr Kozelka, Právo
Stoka má dalšího obviněného. Řemeslníci vyjednávají o trestech

Obvinění padlo ve vedlejší větvi případu, kde jsou stíháni drobní živnostníci a řemeslníci, kteří za to, že pracovali pro radnici Brno-střed, museli podle vyšetřovatelů odvádět úplatky za provedené práce.

Řemeslníci své jednání doznávají, sypou si popel na hlavu
Radek Mezlík, státní zástupce

V hlavní větvi případu stojí před brněnským krajským soudem bývalý místostarosta radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO) a dalších deset obviněných podnikatelů či zaměstnanců radnice, kteří podle státního zástupce Radka Mezlíka ovlivnili zakázky až za půl miliardy korun, přičemž výše úplatků měla dosáhnout několika desítek milionů.

V druhé větvi, jež se týká činnosti Správy nemovitostí městské části, čelí obvinění téměř tři desítky lidí. Spojujícím článkem obou větví je bývalý hlavní technik Petr Kosmák, který v roli spolupracujícího obviněného popsal jak praktiky v hlavní větvi, tak i své jednání s řemeslníky. Právě Kosmák měl peníze z úplatků předávat dál až ke Švachulovi.

Pokud se přiznají, soudu se vyhnou

Zatímco obžalovaným v hlavní větvi hrozí až 16 let vězení, řemeslníci, kteří nosili úplatky za to, že dostali práci, se s velkou pravděpodobností soudu vyhnou, tedy alespoň pokud se přiznají.

„Většinou své jednání doznávají, sypou si popel na hlavu, takže lze uvažovat o tom, že by u nich došlo k podmíněnému zastavení stíhání,“ řekl Právu Mezlík.
Řemeslníci ale musí počítat s tím, že budou muset zaplatit škodu, která se odvíjí od výše úplatků.

„Pokud s městskou částí udělají dohodu, a první taková už je na spadnutí, tak já pak můžu přistoupit k podmíněnému zastavení. Tedy dostanou nějakou zkušební lhůtu, po kterou nesmějí nic spáchat, a současně musí hradit to, na čem se dohodnou s radnicí. Takové mírné řešení je podle mě v takových případech příhodné,“ prohlásil Mezlík.

Kauza Stoka radnici zasáhla nejen prostým spojením s obřím korupčním případem, ale také tím, že mnozí řemeslníci už pro městskou část nechtějí pracovat. „Nejdřív přišla Stoka a pak koronavirus. Drobnějších řemeslníků je nyní méně, rozumím tomu, že někteří mají obavu se s námi spojovat,“ přiznala mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Plakátová kampaň

I proto městská část sáhla k tomu, že živnostníky láká ke spolupráci plakátovou kampaní. Navíc zřídila i dynamický nákupní systém, tedy jakési otevřené on-line pracovní tržiště. „Na to chceme řemeslníky lákat, máme plakáty, teď chystáme i do dalších nebytových prostor a výloh propagaci našeho systému,“ řekla Dobešová.

Práce detektivů na rozplétání případu ale ještě nekončí. „Nedá se vyloučit, že v dalších týdnech přibydou další obvinění,“ nechtěl zabíhat do podrobností Mezlík. Podle informací Práva by se přitom mohlo jednat i o některého ze svědků, který v minulých jednáních svědčil v kauze u soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků