Hlavní obsah

Opilec se zákazem řízení v rychlosti 179 km/h zabil řidičku, dostal 11,5 roku

Šílená jízda 29letého Stanislava Sochny na okresní silnici na Znojemsku skončila tragickou nehodou, při níž zahynula řidička protijedoucího auta. Sochna za volant svého volva v osudný den sedl opilý, navíc se zákazem řízení. Za své počínání si ve čtvrtek vyslechl u brněnského soudu trest 11,5 roku za obecné ohrožení.

Opilec se zákazem řízení v rychlosti 179 km/h zabil řidičku, dostal 11,5 roku

Muž podle soudu při jízdě ohrozil další lidi na silnici včetně dvou dětí.

Nehoda se stala u tzv. kasárenské křižovatky u Milíčovic na Znojemsku. Sochna nejprve riskantně předjížděl, přičemž jen shodou okolností a díky bleskurychlé reakci ostatních řidičů nedošlo k hromadné nehodě několika aut, přičemž v jednom cestovaly i dvě děti.

Jenže o pár minut později už došlo k tragédii. Sochna v rychlosti 179 kilometrů v hodině nezvládl zatáčku, dostal smyk a doslova smetl ze silnice protijedoucí fiat. Jeho 50letá řidička neměla žádnou šanci střet přežít a zemřela na místě.

Sochna měl naopak hned po nehodě úplně jiné starosti. „Tady pan obžalovaný seděl před svým autem a pořád dokola opakoval: pomoz mi, kamaráde, nevolej benga,“ popsal jeden ze svědků.

Obžalovaný muž, který před soudem prohlásil, že jej živí maminka, po celou dobu jednání tvrdil, že za nehodu může mrtvá řidička. „Ona mi tam vjela,“ tvrdil Sochna, kterému po nehodě naměřili přes promile alkoholu.

Stanislav Sochna obžalovaný kvůli tragické nehodě

Foto: Petr Kozelka, Právo

Znalci vypočítali, že zatáčka se dala projet ještě v rychlosti 163 kilometrů v hodině. „Po jejím překročení se však vozidlo obžalovaného dostalo do nekontrolovaného a neovladatelného smyku a v protisměru narazilo do vozu řidičky, která neměla žádnou šanci střetu zabránit. To vše bylo ze stop jasně patrné,“ uvedl jeden ze znalců.

Soudní senát v čele s Martinem Vrbíkem neměl s pirátem silnic slitování. „Už v průběhu jízdy mohlo dojít k hromadné nehodě. Obžalovaný se řítil vysokou rychlostí, předjížděl a jen díky ideální reakci ostatních řidičů se nic nestalo. Pak bohužel pokračoval dál stejným stylem,“ prohlásil soudce.

Sochnovu vinu potvrdily znalecké posudky i vyšetřovací pokusy. „Ani pod tíhou důkazů se nedoznal a do poslední chvíle svádí vinu na poškozenou. Je dlouhodobě neukázněným řidičem a jeho nekázeň gradovala. Sedl za volant přesto, že měl popito a nesměl řídit. Když už to udělal, tak měl jet nenápadně a bezpečně. Ale on jede téměř dvousetkilometrovou rychlostí a počíná si jako blázen, jako pirát, jako vrah,“ nešetřil jej soudce.

„Byla to šťastně fungující rodina, kterou zničil. Je potřeba dát najevo, že v podobných případech budou soudy postupovat přísně,“ dodal Vrbík.

Rozsudek ještě není pravomocný, Sochna i státní zástupkyně Iveta Eichlerová si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Muži za obecné ohrožení hrozilo až 15 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků