Hlavní obsah

Řidič sanitky dostal podmínku za srážku s vlakem, kterou nepřežil pacient

29. 6. 2020, 12:55 – Příbram

Okresní soud v Příbrami v pondělí uložil roční trest podmíněně odložený na dva roky řidiči sanitky kvůli loňské srážce s vlakem na přejezdu v Čenkově na Příbramsku. Zároveň nesmí čtyři roky usednout za volant a dostal i peněžitý trest. Při tragické nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, spolujezdkyně utrpěla zranění.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

V havarované sanitce zemřel pacient.

Článek

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro odvolání.

Nehoda se stala loni 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi. Převozová sanitka patřící hořovické nemocnici vezla seniora na vyšetření, vlak narazil do zadní části sanitního vozu. Zdravotní sestra při nehodě utrpěla zhmoždění hrudníku od bezpečnostního pásu. Řidiči sanitky ani 25 cestujícím ve vlaku se nic nestalo.

Pětačtyřicetiletý řidič se podle soudu plně nevěnoval řízení a vjel na přejezd v době, kdy svítila červená výstražná světla.

Vlak na Příbramsku smetl sanitku, převážený pacient zemřel

Krimi

Obžalovaný to odmítá. Po vynesení rozsudku ČTK řekl, že se cítí nevinen, a poukázal na to, že v jeho prospěch hovoří čtyři svědectví. Trvá na tom, že na přejezd vjel opatrně, rychlostí 13 kilometrů v hodině, a svítila bílá světla.

Soudce i státní zástupkyně odkazovali na znalecké posudky, podle nichž bylo signalizační zařízení v pořádku. Soudce Miloslav Boudník při odůvodnění rozsudku uvedl, že řidičova vina je jednoznačná. To, že někteří svědci neslyšeli zvukovou signalizaci, podle něj nemělo pro dokazování žádný význam. „Kdo bydlí u železniční tratě, je na to tak navyklý, že v podstatě ani nevnímá, že projede vlak," podotkl Boudník.

Pacienta, který zemřel v sanitce na Příbramsku, vezli na vyšetření

Krimi

Podle soudce šlo nepochybně o selhání a obžalovaný signalizační zařízení přehlédl. „Což se na druhou stranu může stát, všichni jsme lidé, chybujeme,” dodal Boudník. Podobně argumentovala i státní zástupkyně. Tomu, že bílá světla na přejezdu údajně viděla i zraněná sestra, by nepřipisovala význam, protože žena při nehodě utrpěla šok.

Řidič se podle Boudníka dopustil usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, za což kromě jiného dostal peněžitý trest 20 000 korun. Zraněné zdravotní sestře musí uhradit 44 500 Kč. Nároky dalších poškozených byly odkázány na civilní řízení.

Sanitka zmatkovala mezi závorami v Polsku, náraz vlaku nepřežili dva lidé

Evropa

Soud přihlédl k řidičově dosavadní bezúhonnosti i tomu, že po nehodě zavolal záchranáře a snažil se pomoci zraněné spolujezdkyni. „Na druhou stranu fatální následek v podobě úmrtí poškozeného jsme museli také vzít v úvahu,” dodal Boudník. Žalobkyně poukázala i na to, že muž má záznamy v kartě řidiče a v minulosti byl postihován za rychlou jízdu.

Obžalovaný se v soudní síni pozůstalým se omluvil, trval ale na tom, že je nevinen.

Reklama

Související články

Výběr článků