Hlavní obsah

Na riskantní jízdu se havarijní pojistka nevztahuje, rozhodl Nejvyšší soud

9. 7. 2020, 9:35 – Brno

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání řidičky, která v roce 2013 s luxusním sportovním vozem způsobila nehodu v Praze. Jela rychlostí 177 kilometrů v hodině. Pojišťovna měla vzhledem k okolnostem nehody právo výrazně snížit plnění z havarijní pojistky, plyne z rozhodnutí dostupného na úřední desce.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

"Za této konkrétní specifické situace musela žalobkyně vědět, že může škodu na svém vozidle způsobit, a s takovým důsledkem byla srozuměna," stojí v rozsudku, který se věnuje výkladu pojmu nahodilá událost. Je podstatný pro vypořádání pojistné události.

"Nejde v takovém případě o pouhou nedbalost pojištěné, ale o případ nepřímého úmyslného jednání, které nepředstavuje nahodilou událost podle pojistných podmínek ani zákona o pojistné smlouvě," rozhodl Nejvyšší soud. Potvrdil tak stanovisko Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze.

Mladá řidička v Praze způsobila hromadnou nehodu

Krimi

Nehoda se stala v srpnu 2013 ve Strakonické ulici. Média tehdy informovala o honičce cizinců ve vozech Bugatti, Ferrari a Maserati, která skončila hromadnou nehodou šesti aut. Řidička maserati ve vysoké rychlosti narazila v levém pruhu do kolony osobních aut. Několik lidí se lehce zranilo. Řidička později dostala podmínku a zákaz řízení za obecné ohrožení z nedbalosti.

Havarijní pojistka byla uzavřená na částku 2,25 milionu korun. Pojišťovna však vyplatila jen asi 320 000 korun. Plnění snížila o spoluúčast, podpojištění a zejména o 80procentní sankci vyplývající z okolností nehody. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu je potvrzené, že řidička havarijní pojistku v plné výši nedostane.

Na havarijních pojistkách Češi přeplácejí tisíce korun ročně, smlouvy totiž neaktualizují

Finance

Reklama

Výběr článků