Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bývalí poradci exministra Peciny odmítli obžalobu z podvodu a korupce

Někdejší poradce bývalého ministra vnitra Martina Peciny Martin Schubert odmítl ve středu před Okresním soudem Praha-západ obžalobu z napomáhání k úplatku. S Schubertem je obžalovaný také bývalý detektiv protikorupční jednotky a další Pecinův poradce Jindřich Lát, který měl nabízet ovlivnění trestních řízení za úplatu. V případu jsou obžalováni ještě další dva muži.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bývalí poradci exministra Peciny odmítli obžalobu z podvodu a korupce

Lát se Schubertem pracovali v minulosti jako poradci Martina Peciny, ministra vnitra v úřednické vládě Jiřího Rusnoka od července 2013 do ledna 2014.

Schubert se k soudu dostavil ze čtveřice obžalovaných jako jediný, ostatní se z jednání omluvili. Soudkyně tak přečetla jejich výpovědi z přípravného řízení, ve kterých rovněž odmítli obžalobu.

Ta viní Láta z toho, že v letech 2013 a 2014 obdržel od spoluobžalovaného Ladislava Tesaříka 520 tisíc korun za to, že mu „zařídí bezpečnost s tím, že využije svých konexí, aby případné vyšetřování jeho osoby probíhalo v jeho prospěch“. Peníze podle státního zástupce Lát inkasoval i přesto, že věděl, že nic takového neudělá. Státní zástupce Láta obžaloval z podvodu, za který někdejší policista může dostat až osm let vězení.

Tři miliony za intervenci

Schubert zase měl podle obžaloby obdržet od posledního spoluobžalovaného podnikatele Radomíra Pruse tři miliony korun za slib, že mu zařídí intervenci ohledně jeho stíhání za hospodářskou trestnou činnost v souvislosti s čerpáním dotací na Prusovy výrobní linky. Schubert měl pak podle státního zástupce kontaktovat Tesaříka, který měl Láta požádat o ovlivnění Prusova stíhání.

„Jednoznačně odmítám jakoukoliv vinu, cítím se nevinný,“ prohlásil u soudu Schubert. Cítí se prý spíše jakousi „obětí her nebo své dobroty“. „Šlo mi jen o to, aby se prověřilo to, co si pan Prus myslel. Že ta policejní akce v jeho podniku byla nezákonná,“ uvedl Schubert. Policejní akcí byla míněna razie v Prusově společnosti Exelsior Group v roce 2013. Za podplacení úřední osoby hrozí Schubertovi, Tesaříkovi a Prusovi až šestiletý trest.

Soud bude pokračovat výslechy svědků či soudních znalců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků