"Vyslechl jsem ji jako obviněnou ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv, kterého se měla dopustit ve spolupachatelství společně s Klárou Mauerovou. Vyjádřila se pouze obecně ke své osobě a ke svému pobytu v Norsku,“ řekl vyšetřovatel Jan Vávra s tím, že Škrlová svého práva nevypovídat využila „obecně, nikoli pouze pro dnešní den.“

Vyšetřovatel vyjádřil zklamání z tohoto výslechu a dodal, že celé obvinění naštěstí nestojí pouze na výpovědi Barbory Škrlové či Kláry Mauerové, existuje i další důkazní materiál. K otázce, zda Škrlová je spíš viník nebo poškozená se vyšetřovatel nevyjádřil. „To nemohu nyní říci. Mluvila z poznámek, které si dopředu připravila s advokátem a dopadlo to takto. Byla s obhajobou domluvena co říci a co ne.“

Podle důvěryhodného zdroje bude Škrlová zítra vypovídat v případu týraných chlapců z Kuřimi. Není ale jasné, zda bude spolupracovat. 

Jizvy zřejmě nemá po týrání

V médiích se v posledních dnech spekulovalo, že Škrlová má na těle různé jizvy, které jsou známkami týrání. Ale podle současných informací jde pouze o strie. Ty se na jejím těle objevily poté, co během krátké doby přibrala zhruba na sto kilo a posléze rychle zhubla

Advokát Škrlové Richard Novák se k jizvám odmítl vyjádřit.

Podle vyšetřovatele dostane Škrlová koncem února spis, aby se s ním mohla seznámit a případně navrhnout dokazování. „Do té doby, pokud mne sama nevyzve, že by chtěla svoji výpověď doplnit, ji dále vyslýchat nebudu.“ Vyšetřovatel potvrdil, že Škrlová odmítla soudní znalce z oboru psychologie a psychiatrie, které přizval.

Znalcům nevěří
Zdůvodnila to tím, že v soudní znalce obecně nemá důvěru. Znemožnila tak zkoumání svého psychického a osobnostního profilu pro potřeby soudu. Podle vyšetřovatele to komplikuje situaci, vyšetřování však pokračuje bez ohledu na míru spolupráce obviněné. Potvrdil to v obecné rovině i mluvčí Městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský když zdůraznil, že obviněný má právo nevypovídat.

Další informace odmítl poskytnout, protože odpoledne jeho nadřízení vyhlásili informační embargo na celou kauzu. Nadále se k vývoji případu nemůže vyjadřovat ani policie. Stejným heslem se řídí i advokát Škrlové Richard Novák. 

Poslední měsíce byla v Norsku

Do Česka Škrlovou policisté přivezli minulou středu, poté byla umístěna na psychiatrii.

Škrlová pobývala v rodině Mauerových s týranými chlapci Ondrou a Jakubem v Kuřimi. Když se na vše přišlo, byla s hochy umístěna do centra Klokánek, kde se vydávala za dívku Aničku.

Ze zařízení pak uprchla do Dánska, odkud se později již jako třináctiletý Adam, údajný syn spisovatele Martina Fahrnera, dostala do Norska. Tam se vydávala za týraného chlapce. Jeho případem se zabývala za velké pozornosti norských médií i tamní policie. Nakonec se ale zjistilo, že Adam je třiatřicetiletá, vysokoškolsky vzdělaná žena, po níž se pátrá ve vlasti.

Chronologie případu
2003
Údajnou Aničku převzala do péče slovenská psychiatrička z Nitry Andrea Mentová; odborný nález k jejímu stavu vydává nejméně dvakrát i na podzim 2006.
2006
Září Kateřina Mauerová kontaktovala Jakuba Patočku kvůli „Anně“. Ten jí poté dal kontakty na čtyři lidi, mimo jiné Annu Šabatovou. Měli pomoci v legalizaci nalezence Anny.
Listopad – prosinec O „Anně“ se dozvěděli další odborníci: psycholožka, soudní znalec z oboru pediatrie a lékaři. Zhotovili na „dítě“ posudky.
2007
Březen O Anně se kvůli soudnímu projednávání kauzy poprvé oficiálně dozvěděla policie. Soud svěřil dítě bez údajné identity nepravomocně do péče Kláry Mauerové. Získala jméno Anna Mauerová, datum narození 2. prosince 1993.
7. května Policie vysvobodila z domu v Kuřimi týraného osmiletého Ondřeje. Nalezla i další dvě děti: desetiletého Jakuba a „Annu“.
9. května Klára Mauerová byla zatčená.
10. května Soud vydal předběžné opatření a svěřil Annu a syny Mauerové (Jakuba a Ondřeje) do péče azylového zařízení Klokánek v Brně. Policie případ zveřejnila.
12. května „Anna“ zmizela z Klokánku, pátraly po ní desítky policistů.
14. května Policie začala prověřovat verzi možné příbuznosti Mauerových s „Annou“ . Odebrala vzorky DNA. Ředitel domu dětí a mládeže Junior v Brně Karel Kincl se obrátil na policii. Uvedl, že na fotografii používané k pátrání po Anně je Barbora Škrlová, ex-zaměstnankyně Junioru.
21. května Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí zřizující Klokánky, uvedla, že dívka z Brna mohla být starší než 13letá dívka. Otec a prarodiče podali žádost o získání týraných chlapců do své péče.
22. května Policie připustila, že prošetřuje verzi záměny údajné Anny za Barboru. Kancelář prezidenta republiky dostala dopis tvrdící, že jej psala Anna.
Jakub Patočka řekl, že 13letá Anna nikdy neexistovala a vydávala se za ni Škrlová. Podle něj mu to řekla Kateřina Mauerová, jež to samé sdělila policii.
24. května Policie obvinila Kateřinu Mauerovou ze spoluúčasti při týrání Ondřeje.
25. května Výsledky rozborů DNA dokázaly, že v Klokánku byla Škrlová.
26. května Ukázalo se, Škrlovou nahrazovala při odborných lékařských testech v případě potřeby dcera brněnského herce Viktora Skály.
4. června Brněnský krajský soud zrušil rozhodnutí, kterým svěřil „Annu“ do péče Kláry Mauerové. Zneplatnil i doklady o Aničce.
14. června Na českém velvyslanectví v dánské Kodani se přihlásila Barbora Škrlová.
Září Škrlová nastoupila do základní školy Marienlyst v norském Oslu. Vydává se za 13letého Adama Fahrnera. Identitu syna jí poskytl spisovatel a divadelní dramaturg Martin Fahrner.
Listopad Česko oficiálně požádalo Dánsko o vypátrání a vyslechnutí Barbory Škrlové.
1. prosince Domnělý Adam se svěřil norskému psychologovi, že jej otec týrá. Proto byl umístěn norskými úřady do dětského domova.
7.prosince Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková dostala od kárného senátu Vrchního soudu v Olomouci důtku v kauze.
16. prosince Škrlová alias Adam utekla z dětského domova poté, co oznámila na českou krizovou linku, že je sexuálně zneužívána. Místní policie po Adamovi vyhlásila pátrání.
2008
4. ledna V norských médiích se objevila fotografie údajného Adama. Policisté si stále myslí, že hledají hocha.
5. ledna Škrlovou objevila norská policie.
9. ledna Škrlová se vrací do ČR.

10.ledna Soud uvalil na Škrlovou vazbu
Testy DNA potvrdily, že se do ČR vrátila skutečně Škrlová.

11. ledna Škrlová je umístěna na psychiatrii, absolvovala již první vyšetření specialistů
16. ledna Škrlová byla u výslechu, ale odmítla nyní i do budoucna vypovídat.
Zdroj: Novinky.cz, Právo (lh, pno)