Se svou mandantkou v pátek hovořil obhájce tři a půl hodiny. Z vazby ji chce dostat stůj co stůj. „Je to velmi stresující prostředí. Navíc vím z praxe, že i silné nátury po několika hodinách omezení na svobodě podléhají vazebním psychózám,“ řekl Novák.

Proto už podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost, „A domnívám se, že by naší žádosti mohlo být vyhověno,“ podotýká.

Jeho předchůdce Josef Kolínský pochybuje, že by sama Škrlová nebo její rodina měla dost peněz na kauci, kterou v neomezené míře nabídl Novák soudu. „Mohou to být osoby, které mají obavu, že bude mluvit. Její peníze to nebudou. Podle mne to byl jen takový slovní obrat, nevěřím, že by se mohli pohybovat v nějakých větších částkách,“ řekl Kolínský. Kolínský se domnívá, že Škrlová skončila v Norsku, protože to pro někoho zapleteného do případu mohlo být výhodnější.

Mučená Škrlová

Podle deníku MF Dnes se Škrlová jako Adam ředitelce norské školy svěřila, že ho její blízcí bili, mučili a pálili cigaretami a otec ho v dětství prodával pedofilům.

Podle výpovědí týraných chlapců Ondřeje a Jakuba byla v kleci někdy zavřená i „Anička“. Chlapci byli mučeni způsobem, o němž mluvila v Norsku s ředitelkou Škrlová.

Proto je pro policisty tak důležité její svědectví v kauze týraných dětí z Kuřimi. Podle policejního komisaře se výslech Škrlové uskuteční nejdříve za týden.

Škrlová je od loňského listopadu stíhaná za to, že se vydávala před pracovníky brněnského centra Klokánek za třináctiletou Aničku. Dozvěděla se to prý až po středečním návratu z Norska. Hrozí jí až dva roky vězení.

Proč zmizela Škrlová v zahraničí a proč se v Norsku vydávala za třináctiletého Adama, není stále jasné. Několik lidí, včetně jejího „norského otce“ Martina Fahrnera, tvrdí, že to nedělala dobrovolně. Prý se před někým schovávala.

Fahrnera čekají opletačky s policií

Úvahy o tom, že odjezdem do Norska vlastně utíkala před svým otcem Josefem Škrlou, není podle lidí obeznámených s případem pravděpodobná. Jednak její otec organizoval loni v Kadani setkání Barbory s novináři a jednak je obtížné si představit, že by byla schopná samostatně zorganizovat takovou akci.„Těžko jí vidět do hlavy, ale nejsem si jistý, že by měla až tak svobodnou vůli, aby si mohla rozhodovat, co bude dělat,“ míní Kolínský.

Martin Fahrner zřejmě míří do České republiky za svou manželkou a třemi dětmi. Čekají ho ale opletačky se šumperskou policií, která bude prověřovat, jestli se nedopustil protiprávního jednání, když poskytl Škrlové identitu jeho mentálně postiženého syna.

Chronologie případu
2003
Údajnou Aničku převzala do péče slovenská psychiatrička z Nitry Andrea Mentová; odborný nález k jejímu stavu vydává nejméně dvakrát i na podzim 2006.
2006
Září Kateřina Mauerová kontaktovala Jakuba Patočku kvůli „Anně“. Ten jí poté dal kontakty na čtyři lidi, mimo jiné Annu Šabatovou. Měli pomoci v legalizaci nalezence Anny.
Listopad – prosinec O „Anně“ se dozvěděli další odborníci: psycholožka, soudní znalec z oboru pediatrie a lékaři. Zhotovili na „dítě“ posudky.
2007
Březen O Anně se kvůli soudnímu projednávání kauzy poprvé oficiálně dozvěděla policie. Soud svěřil dítě bez údajné identity nepravomocně do péče Kláry Mauerové. Získala jméno Anna Mauerová, datum narození 2. prosince 1993.
7. května Policie vysvobodila z domu v Kuřimi týraného osmiletého Ondřeje. Nalezla i další dvě děti: desetiletého Jakuba a „Annu“.
9. května Klára Mauerová byla zatčená.
10. května Soud vydal předběžné opatření a svěřil Annu a syny Mauerové (Jakuba a Ondřeje) do péče azylového zařízení Klokánek v Brně. Policie případ zveřejnila.
12. května „Anna“ zmizela z Klokánku, pátraly po ní desítky policistů.
14. května Policie začala prověřovat verzi možné příbuznosti Mauerových s „Annou“ . Odebrala vzorky DNA. Ředitel domu dětí a mládeže Junior v Brně Karel Kincl se obrátil na policii. Uvedl, že na fotografii používané k pátrání po Anně je Barbora Škrlová, ex-zaměstnankyně Junioru.
21. května Marie Vodičková, šéfka Fondu ohrožených dětí zřizující Klokánky, uvedla, že dívka z Brna mohla být starší než 13letá dívka. Otec a prarodiče podali žádost o získání týraných chlapců do své péče.
22. května Policie připustila, že prošetřuje verzi záměny údajné Anny za Barboru. Kancelář prezidenta republiky dostala dopis tvrdící, že jej psala Anna.
Jakub Patočka řekl, že 13letá Anna nikdy neexistovala a vydávala se za ni Škrlová. Podle něj mu to řekla Kateřina Mauerová, jež to samé sdělila policii.
24. května Policie obvinila Kateřinu Mauerovou ze spoluúčasti při týrání Ondřeje.
25. května Výsledky rozborů DNA dokázaly, že v Klokánku byla Škrlová.
26. května Ukázalo se, Škrlovou nahrazovala při odborných lékařských testech v případě potřeby dcera brněnského herce Viktora Skály.
4. června Brněnský krajský soud zrušil rozhodnutí, kterým svěřil „Annu“ do péče Kláry Mauerové. Zneplatnil i doklady o Aničce.
14. června Na českém velvyslanectví v dánské Kodani se přihlásila Barbora Škrlová.
Září Škrlová nastoupila do základní školy Marienlyst v norském Oslu. Vydává se za 13letého Adama Fahrnera. Identitu syna jí poskytl spisovatel a divadelní dramaturg Martin Fahrner.
Listopad Česko oficiálně požádalo Dánsko o vypátrání a vyslechnutí Barbory Škrlové.
1. prosince Domnělý Adam se svěřil norskému psychologovi, že jej otec týrá. Proto byl umístěn norskými úřady do dětského domova.
7.prosince Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková dostala od kárného senátu Vrchního soudu v Olomouci důtku v kauze.
16. prosince Škrlová alias Adam utekla z dětského domova poté, co oznámila na českou krizovou linku, že je sexuálně zneužívána. Místní policie po Adamovi vyhlásila pátrání.
2008
4. ledna V norských médiích se objevila fotografie údajného Adama. Policisté si stále myslí, že hledají hocha.
5. ledna Škrlovou objevila norská policie.
9. ledna Škrlová se vrací do ČR.

10.ledna Soud uvalil na Škrlovou vazbu
Testy DNA potvrdily, že se do ČR vrátila skutečně Škrlová.

11. ledna Škrlová je umístěna na psychiatrii, absolvovala již první vyšetření specialistů
Zdroj: Novinky.cz, Právo (lh, pno)