Hlavní obsah
Zaměstnanec farmy se měl nakazit od norka. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zaměstnanec farmy v Nizozemsku se nejspíš nakazil koronavirem od norka

V Nizozemsku se koronavirem nakazil člověk pracující na farmě s norky. Podle ministryně zemědělství Caroly Schoutenové je pravděpodobné, že jedince virem nakazilo zvíře. Sama ministryně ještě nedávno říkala, že zvíře na člověka vir přenést nemůže.

Zaměstnanec farmy se měl nakazit od norka. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zaměstnanec farmy v Nizozemsku se nejspíš nakazil koronavirem od norka

Ukázalo se, že vzorek jednoho ze zaměstnanců farmy se podobá vzorku viru nalezeného v těle norka ze stejné farmy. Na základě vzájemného srovnání se vyvozuje, že zaměstnance pravděpodobně infikovalo zvíře, stojí na oficiálním webu nizozemského ministerstva zemědělství.

„Jsem v kontaktu s majiteli farmy, rodinami i samotnými zaměstnanci, na které může mít tento výzkum zásadní dopad,“ napsala ministryně Schoutenová v dopise určeném poslancům. Dodala také, že její původní domněnka, že se vir nemůže přenášet ze zvířete na člověka, byla mylná.

Schoutenová nicméně uklidnila veřejnost prohlášením, že podle Nizozemského institutu pro veřejné zdraví zůstává pravděpodobnost, že se člověk infikuje od zvířete, velmi malá.

První případy nákazy se u norků objevily v Nizozemsku už na konci dubna, kdy si pracovníci farem všimli, že zvířata mají potíže s dýcháním. Vláda na základě nových poznatků přijala některá opatření a zavedla povinný screening všech farem s norky.

Oficiální web ministerstva také uvádí, že norci se nejspíš nakazili od hospodářských koček. U těch se ve třech z jedenácti případů potvrdilo, že se s virem střetly, protože měly v těle protilátky.

Vědci předpokládají, že původním zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři. Roli v přenosu viru mezi nimi a člověkem měl sehrát ještě jiný hostitel, nejčastěji se hovoří o luskounech. Nákaza se už dříve projevila u domácích mazlíčků, podle studií se přitom zvířata nakazila od lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků