Hlavní obsah

Za poslední týden nepřibylo v ČR žádné podezření na úmrtí po vakcíně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

I přes zrychlující tempo očkování nepřibyl za poslední týden v Česku žádný případ podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19. Celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úternímu večeru 69. Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich zaznamenal 4791, což je asi o 280 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou ve čtvrtek SÚKL zveřejnil.

Foto: Novinky

Očkování v O2 universum

Článek

SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Všechna podezření na úmrtí po očkování jsou důkladně hodnocena v ČR a následně na celoevropské úrovni výborem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má ČR své zástupce.

V Německu zjistili, proč některé vakcíny způsobují trombózy. A přišli s řešením

Evropa

Lidé či lékaři v Česku hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

EMA pravidelně hodnotí bezpečnost všech vakcín proti covidu-19 registrovaných pro použití v EU. I přes některé nežádoucí účinky, které se během podávání vakcín v Evropě objevily, přínosy vakcinace převažují nad riziky.

Registrace 30+ běží, čeká se nápor

Domácí

K úterku, ke kterému je i hlášení SÚKL, bylo v Česku podáno lidem přes 4,8 milionu dávek vakcín a 1,28 milionu lidí mělo očkování ukončené. V Česku se očkuje čtyřmi vakcínami, které jsou zároveň registrovány pro použití v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Většina podaných dávek byla od Pfizer/BioNTech.

Reklama

Výběr článků

Načítám