Hlavní obsah
 

Vodní dělo, psi a těžkooděnci rozháněli demonstrace proti lockdownu v Nizozemsku

Nizozemci mají plné zuby vleklého lockdownu a se zavedením nejnovějších zpřísněných opatření jim došla trpělivost. Na mnoha místech země se v neděli konaly protesty a následně tvrdé střety s policií. Ta ve snaze nastolit pořádek použila proti demonstrantům vodní děla, policisty na koních, těžkooděnce a psy.

 
Vodní dělo, psi a těžkooděnci rozháněli demonstrace proti lockdownu v Nizozemsku

Poprvé od konce druhé světové války začal platit v zemi od soboty zákaz nočního vycházení v době od 21.00 do 04.30. Část veřejnosti s tímto opatřením nesouhlasí a lidé vyšli do ulic.

Stovky demonstrantů se shromáždily na Muzejním náměstí v Amsterdamu. Mezi nimi byli i majitelé restaurací a barů, kteří mají své provozovny uzavřené od října loňského roku. Od prosince jsou zavřené školy a všechny obchody kromě potravin a lékáren. Protestující nesli transparenty s hesly jako například „Zastavte lockdown“.

Po policistech házeli protestující vše, co měli po ruce.

Foto: Eva Plevier, Reuters

Demonstrací byl porušen zákaz veřejných shromáždění. Když policie žádala o rozpuštění protestu a nikdo nereagoval, začala prostranství vyklízet. V tu chvíli ale frustrace vyhřezla a lidé se pustili do bitek. Na policisty házeli kamení, pyrotechniku.

Policie na vyklizení prostoru kolem Muzejního náměstí použila vodní dělo.

Foto: Eva Plevier, Reuters

Policie k nastolení pořádku použila vodní dělo, do akce nastoupili těžkooděnci se psy a policie na koních. Zadržena byla více než stovka lidí a rozdáno asi 3600 pokut za nerespektování protiepidemických opatření. Například nenošení roušky se trestá pokutou ve výši 95 eur (2500 Kč), některé se mohou vyšplhat až na 400 eur (10 600).

K nastolení pořádku byli povolání těžkooděnci a psi.

Foto: Eva Plevier, Reuters

Dramatické protesty se odehrály také v rybářské obci Urk, vzdálené asi 80 kilometrů od metropole. Mládež v noci zdevastovala a zapálila mobilní středisko na testy na covid-19, zničila policejní auto a házela po strážcích pořádku zábavní pyrotechniku.

„Není to jenom nepřijatelné, je to jako políček do tváře, zejména místním zdravotníkům, kteří dělají, co mohou, a testovacímu centru, které se snaží pomáhat lidem z Urku,“ uvedly v reakci na útok místní úřady.

Policisté rozhánějí protestující.

Foto: Eva Plevier, Reuters

V Eindhovenu během protestů bylo zapáleno několik aut a vypleněn supermarket u hlavního nádraží. Policie rozháněla dav demonstrantů slzným plynem.

Protesty proti koronavirovým opatřením se nevyhnuly ani dalším zemím. Například v dánské Kodani pálili demonstranti figurínu tamější premiérky Mette Frederiksenové.

Demonstrace během víkendu ovládly i Španělsko.

Násilné protesty odpůrců lockdownu v Nizozemsku

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků