Hlavní obsah
 

Vězni očichávali roušku, aby se nakazili. Mysleli, že je pustí na svobodu

Na třicet vězňů se v dubnu nakazilo v kalifornské věznici North County Correctional Facility koronavirem, devět z nich mělo středně těžký průběh nemoci covid-19, u zbytku nemoc nepropukla. Při zkoumání, zda bylo mezi vězni dodržováno sociální distancování, zjistil úřad šerifa, že muži se nakazili záměrně v domnění, že budou propuštěni.

 
Vězni očichávali roušku, aby se nakazili. Mysleli, že je pustí na svobodu

Až do poloviny dubna neměla věznice North County Correctional Facility žádný případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Na konci dubna už evidovala na třicet případů a nebylo jasné, jak se vězni nakazili.

Úřad šerifa poté prozkoumával záznamy bezpečnostních kamer, aby se ujistil, že ve vězení byly dodržovány odstupy. „Nemohli jsme pochopit, co se stalo, když všechno bylo správně,“ uvedl šerif Alex Villanueva.

Záběry to brzy odhalily. Na jednom z nich skupinka vězňů čichá kolem jedné roušky, na druhém pak zase všichni upíjejí ze stejného kelímku, který si mezi sebou posílají. Během dvou týdnů bylo pozitivně testováno na koronavirus 21 vězňů, kteří upíjeli ze stejné vody, a devět z těch, kteří čichali k masce.

Podle šerifa měli všichni z pozitivně testovaných pouze slabé či žádné příznaky, pouze u některých se objevily příznaky střední, jako například horečka. Další vězni, jak ukázalo vyšetřování, se pokoušeli pomocí horké vody zvýšit svou tělesnou teplotu těsně předtím, než je sestra změřila.

„Tyhle záběry ukazují na problém, protože je mezi vězni rozšířená víra, že když se nakazí, tak si vynutí propuštění. Ale to se nestane,“ uvedl Villanueva.

V USA se koronavirem nakazilo podle odhadů okolo dvou tisíc vězňů, z toho 350 jich zemřelo. Vláda v souvislosti s dodržováním bezpečných vzdáleností mezi vězni a zároveň přeplněností věznic umožnila propustit vězně, kterým do vypršení trestu zbývalo šedesát dní. Každý případ byl však posuzován individuálně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků