Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ve Francii se během karantény mohutně vzmáhá domácí násilí

Ve Francii kvůli celostátní karanténě přibyly případy domácího násilí. Podle ministra vnitra Christopha Castanera zhruba o třetinu. V samotném hlavním městě Paříži se pak jedná o 36 procent.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ve Francii se během karantény mohutně vzmáhá domácí násilí

Minulý týden Francie kvůli šíření koronaviru omezila volný pohyb obyvatel. Lidé opouštějí domovy jen v nejnutnějších případech, jako jsou nákupy potravin nebo léků, cesty do práce či k lékaři.

Odborníci varovali, že opatření vnesou napětí do mnoha partnerských vztahů. Jejich slova se potvrdila. Francie přitom už tak patří v Evropě do popředí v případech domácího násilí. Odhaduje se, že ročně fyzickému či sexuálnímu násilí čelí 219 tisíc žen, ale jen 20 procent z nich to ohlásí.

Ve snaze posílit boj proti domácímu násilí podle ministra Castanera vzniká nový systém, do kterého se zapojí lékárny po celé Francii. Právě v nich mohou oběti požádat o pomoc. „V lékárně, kam se žena vydá bez manžela, který ji bije, na to bude moci upozornit,“ řekl ministr. Lékárníci by měli následně upozornit policisty nebo četníky.

Podobný systém už dříve zavedli ve Španělsku. Ženy, které chtějí požádat o pomoc, ale do lékárny je doprovodí násilnický partner, mohou použít tajné heslo a požádat o roušku číslo 19. Tajný kód by podle Castanera chtěla zavést i Francie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků