Hlavní obsah
David Nabarro Foto: Profimedia.cz

Vakcína možná nebude nikdy, chladí optimisty vyslanec WHO

Vývoj vakcíny proti novému koronaviru by mohl trvat celé roky, navíc ani není vůbec jisté, že bude někdy úspěšný. Prohlásil to profesor David Nabarro z Královské univerzity v Londýně, jenž je speciálním vyslancem Světové zdravotnické organizace (WHO).

David Nabarro Foto: Profimedia.cz
Vakcína možná nebude nikdy, chladí optimisty vyslanec WHO

Nabarro svým výrokem zchladil doposud zveřejňované predikce ohledně vývoje vakcíny, která by mohla znamenat definitivní vítězství nad novým koronavirem SARS-CoV-2.

„Vyvíjíme tady biologickou vakcínu, nevyrábíme stroj. Záleží, jak bude reagovat lidské tělo,” říká profesor, podle kterého se současná opatření mohou stát standardem i do budoucna.

„Čas od času přijdou nové vlny. Pak bude omezení pohybu možná součástí života v celých zemích,” varuje Nabarro, zatímco vědecké týmy ve světě pracují na vývoji a ve Velké Británii už dokonce spustili testování látky na lidech.

Nikdy jsme tak rychle vakcínu nevyvíjeli. Neznamená to, že je to nemožné, ale jednalo by se o heroický výkon.
Peter Hotez - Baylor College of Medicine

„Existují viry, na které doposud vakcíny neexistují. Nemůžeme s naprostou jistotou tvrdit, že vakcínu získáme. A pokud ji získáme, nevíme, jestli bude účinná a bezpečná,” pokračoval Nabarro

Narážel na virus HIV, o kterém se v polovině osmdesátých let minulého století rovněž hovořilo v souvislosti s vakcínou. Ta se měla testovat během dvou let, ale ani teď po desítkách let neexistuje a virus si od té doby vyžádal přes 30 milionů mrtvých.

Právě Královská univerzita naléhala na britskou vládu, aby přijala restriktivní opatření v souvislosti se šířící se nákazou novým koronavirem. Argumentovala až půl milionem mrtvých Britů, kteří by přišli o život v případě, pokud by vláda nejednala.

Zatímco Nabarrova slova patří mezi ty pesimističtější výroky, ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID), profesor Anthony Fauci, se domnívá, že vývoj vakcíny by mohl být dokončen v horizontu jednoho roku až 18 měsíců.

Plán B

„Nikdy jsme tak rychle vakcínu nevyvíjeli. Neznamená to, že je to nemožné, ale jednalo by se o heroický výkon. Pokud máme plán A, potřebujeme i plán B,” uvedl pro americkou CNN Peter Hotez, děkan univerzity v Houstonu, která na vývoji pracuje.

Ukázkou plánu B by mohlo být právě srovnání s virem HIV. „Už se nejedná o rozsudek smrti, jako tomu bylo v osmdesátých letech,” říká Paul Offit, jenž se podílel na vyvíjení vakcíny proti rotavirům.

Vědci se paralelně s vývojem vakcíny zabývají také testováním jiných léků, které byly primárně určeny pro jiné nemoci. Ať už se však jedná například o experimentální remdesivir původně určený k léčbě eboly či další léky, jedná se o rané fáze výzkumu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků