Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump prosazoval použití antimalarika. Foto: Alexander Drago, Reuters

V USA vyhodili experta na vývoj vakcín, byl proti neprověřené léčbě covid-19

Americký expert na vakcíny Rick Bright, který vedl americký vládní Úřad pro pokročilý biomedicínský vývoj a výzkum BARDA, byl tento týden odvolán ze svého postu. Uvedl, že k tomu došlo, když odmítal tlak prezidenta Donalda Trumpa používat k léčení nakažených covid-19 antimalarikum hydroxychlorochin, uvedl list The New York Times.

Americký prezident Donald Trump prosazoval použití antimalarika. Foto: Alexander Drago, Reuters
V USA vyhodili experta na vývoj vakcín, byl proti neprověřené léčbě covid-19

Bright uvedl, že odmítal používat k léčbě nakažených koronavirem antimalarikum hydroxychlorochin, které prosazoval prezident Donald Trump, i když chybí studie potvrzující jeho účinnost a lék má silné vedlejší účinky.

„Zejména v rozporu se zavádějícími nařízeními jsem omezil široké použití chlorochinu a hydroxychlorochinu, propagovaných vládou jako všelék, byť to jasně postrádalo vědecký podklad,“ řekl Bright.

„Zatímco jsem byl připraven dívat se po všech možnostech a myslet na efektivní léčbu mimo škatulky, správně jsem vzdoroval úsilí poskytnout neprověřený lék americké veřejnosti,“ dodal ještě.

Trump popřel, že by Brighta znal

Trump na dotaz ohledně osudu Brighta řekl: „Nikdy jsem o něm neslyšel. Jestliže někdo říká, že byl odsunut z práce, možná byl, možná ne. Měli byste slyšet druhou stranu. Já nevím, kdo on je.“

Trump opakovaně prosazoval hydroxychlorochin jako lék na covid-19, s jehož pomocí se snadno pandemie zvládne. Dokonce schválil použití 25 milionů dávek hydroxychlorochinu z národních zásob.

V úterý ale analýza amerických nemocnic starajících se o válečné veterány uvedla, že třetina veteránů nakažených covid-19, kteří dostali toto antimalarikum, zemřela. To je výrazně více než v případě jiných lidí, kteří byli léčeni odlišnými metodami.

„Tato zjištění vyzdvihují důležitost počkat s širokým použitím na výsledky ověřených studií,” řekl komisař amerického Úřadu pro potraviny a léky FDA Stephen Hand. A dodal, že ani 368 pacientů nepředstavuje dostatečný vzorek a že by se to při předepisování antimalarika u covid-19 mělo brát v úvahu.

Zatím neexistuje ověřená slepá studie dostatečně velkého rozsahu, která by potvrzovala, nebo vyvracela účinky hydroxychlorochinu při léčbě covid-19. Antimalarikum však má silné vedlejší účinky, ve velkých dávkách poškozuje sítnici a vyvolává srdeční arytmii, proti SARS-CoV-2 se navíc užívají vysoké dávky. Testy v Brazílii musely být zastaveny, když po podání vysokých dávek zemřelo 11 nemocných.

Bright dodal, že bude požadovat po generálním inspektorovi ministerstva zdravotnictví, aby vyšetřil, jak Trumpova vláda „politizovala práci BARDA a tlačila na mě a další vědce, abychom podporovali společnosti s politickými vazbami a snahy, které nebyly vědecky podložené“.

„Slepý spěch při využití neprověřených léků může být katastrofický a vést k nepočítaně více obětem. Věda ve službách zdraví a bezpečí amerického lidu musí vždy trumfovat nad politikou,“ dodal Bright.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků