Hlavní obsah
Důl Wujek v Katovicích Foto: Kacper Pempel, Reuters

V Polsku je opět rekordní počet nově nakažených, doly se zavřou

Polské ministerstvo zdravotnictví v pondělí večer ohlásilo už podruhé za tři dny rekordní denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem a dalších devět úmrtí. Za den přibylo 599 nových nákaz, v zemi je už 27 160 potvrzených případů covid-19, zemřelo 1166 lidí. Počet obětí stoupl za den o devět. Polsko kvůli epidemii, která postihla Slezsko a šíří se mezi horníky, zastavilo na tři týdny těžbu ve dvanácti dolech.

Důl Wujek v Katovicích Foto: Kacper Pempel, Reuters
V Polsku je opět rekordní počet nově nakažených, doly se zavřou

„Máme za odpoledne 380 nových potvrzených případů nákazy koronavirem,” uvedlo o půl šesté večer polské ministerstvo zdravotnictví. Protože už ráno informovalo o 219 nových případech, přibylo za 24 hodin 599 nově nakažených. To je nový rekord, uvedly Gazeta Wyborcza a agentura PAP. Nejvíce nových případů - celkem 326 - je z nejpostiženějšího Slezska, kde se celkem eviduje už 9790 případů. Devět nových obětí je ve věku od 62 do 92 let.

Polsko od 1. dubna už pětkrát zaznamenalo denní přírůstek více než 500 nových případů. Doposud vůbec nejvyšší byl v sobotu 6. června, kdy se nákaza potvrdila u dalších 576 osob. V neděli 7. června následovalo 575 případů. Od nedělního do pondělního večera přibylo dalších 599 infikovaných.

Asi pětina ze všech 27 160 případů v Polsku podle agentury PAP připadá na horníky.

Uzavření dolů

Kvůli šíření nákazy mezi havíři se na tři týdny zastaví těžba ve 12 uhelných dolech ve Slezsku, oznámil v pondělí místopředseda vlády Jacek Sasin. Horníci z těchto dolů, z nichž dva patří státní společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a deset další státní firmě Polska Grupa Górnicza (PGG), dostanou výplaty v plné výši.

„Velice nám záleží na tom, aby horníci nebyli ekonomicky potrestáni za to, že se v dolech rozšířila nákaza, která nás k tomuto rozhodnutí přiměla,” řekl Sasin podle serveru Onet.pl.

Připustil, že dosavadní opatření, jako bylo oddělení jednotlivých směn horníků, měření teploty, dezinfekce či roušky, nemohly být vzhledem k charakteru práce v dolech stoprocentně účinné, a tak se přistoupilo ke hromadnému testování. To podstoupilo podle ministra zdravotnictví více než 50 000 horníků.

Pandemie covidu-19 ještě zhoršila finanční situaci uhelných dolů, které se už před ní potýkaly s poklesem poptávky, nízkými cenami a hromaděním vytěženého uhlí. Polská vláda chce v příštích týdnech představit plán restrukturalizace odvětví.

Polsko jinak pokračuje v zmírňování omezení: od soboty opět fungují kina, divadla, masážní salony, solária, posilovny a fitness. Smějí se pořádat svatby s účastí až 150 lidí.

I v České republice koronavirus rozšířil mezi zaměstnanci Dolu Darkov v Karviné a jejich blízkými. Nyní se tam uhlí netěží a dělají se tam jen práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků