Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Norsku se během koronaviru méně umíralo, pohřební služby žádají stát o pomoc

Zatímco země naplno zasažené pandemií koronaviru řešily přeplněné márnice, Norsko díky včasným opatřením řeší problém opačný. Pohřební ústavy v zemi žádají vládu o pomoc, protože během bezpečnostních opatření lidé celkově umírali méně a počet pohřbů rapidně klesl.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Norsku se během koronaviru méně umíralo, pohřební služby žádají stát o pomoc

Erik Lande vlastní pohřební společnost na jihu Norska. Za tři generace, co jeho rodina podnik provozuje, nikdy nežádali stát o pomoc. Během opatření však počet pohřbů klesl ze zhruba třiceti na méně než deset měsíčně.

„Když byla opatření zavedena, ukázalo se, že zastavila nejen koronavirus, ale i jiné viry,“ uvedl Lande pro deník Daily Mail. „A to tak moc, že někteří staří a nemocní lidé, kteří by normálně zemřeli, jsou stále tady,“ popsal poněkud cynicky.

Jeho podnik je jedním z řady pohřebních služeb, které zažádaly o koronavirovou státní pomoc.

Pohřby byly skromnější

Pohřební společnost Verde Begravelsesbyra v Oslu obdržela od vlády více než 37 tisíc norských korun (zhruba 93 tisíc korun českých), aby pokryla své náklady. Množství pohřbů se u nich sice nezměnilo, většina pozůstalých si však kvůli opatřením objednala pohřeb bez jakýchkoliv ceremonií, což snížilo cenu o 60 až 70 procent.

Pokles zemřelých a tím pádem i příjmů zaznamenala rovněž Alfa Begravelsesbyra v Alesundu, na západě Norska. Musela zkrátit úvazek svých pěti zaměstnanců, měla sedmdesátiprocentní propad v příjmech.

Pohřební služby doufají, že s rozvolněním opatření se zase jejich tržby ”vrátí do normálu”. Šéf alesundské společnosti Odd Sverre Oie předpokládá, že by se tak mohlo stát na podzim, kdy se viry, například chřipkové, začnou šířit.

Norsko je koronavirový premiant

Norsko vyšlo z první vlny koronavirové pandemie ze skandinávských zemí nejlépe. Díky včasným opatřením a vhodnější demografii dosud zaevidovalo 9011 případů nákazy a 253 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Z toho pouze 11 obětí bylo mladších šedesáti let.

V březnu, kdy Norsko zavádělo opatření, uvedla premiérka Erna Solbergová, že jde o nejsilnější opatření v historii země v době míru. Zavřeny byly školy, bary a další veřejná místa. Zakázáno bylo cestovat za hranice či pořádat hromadné akce. Později uvedla, že vládou stanovená opatření byla snad až příliš přísná.

V týdnu, kdy pandemie koronaviru dosáhla v Norsku vrcholu, na jednotky intenzivní péče putovalo celkem 16 pacientů.

Zatímco jiné země řeší skokový nárůst excesivních úmrtí, to znamená počet celkových úmrtí vyšší, než je dlouhodobý průměr, v Norsku počet úmrtí oproti dlouhodobému průměru klesl. V květnu o šest, a v červnu dokonce o třináct procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků